סדנת משחק – כיצד מתחילים?

צעירים ומבוגרים שמרגישים שיש להם כישרון למשחק, נרשמים לא אחת לאופציה מסקרנת של סדנת משחק וזאת כדי ללמוד נישה ייחודית זו.

הייחודיות של סדנת משחק

עבור רבים מהם השתתפות בסדנת משחק היא פסגת השאיפות ומימוש של חלום שמקנן בהם זמן רב, לעיתים מתקופת הילדות יש רצון ללמוד זאת ורק בגיל מאוחר יותר מבינים שאולי זה הייעוד של אדם זה ויש רצון עז להרחיב את הידע ולצבור ניסיון וכך לפתח את יכולת המשחק.

סדנת משחק של תיאטרון אורתו דה היא סדנה מקצועית אשר מעניקה לכל סטודנט את בסיס הלמידה בתחום המשחק. שחקנים ובמאים מנוסים שהם מיומנים בהעברות סדנאות מקצועיות, עוברים עם הסטודנטים צעד אחר צעד כדי שיכירו את כל האפשרויות הרחבות.

אימפרוביזציה במשחק

יכולת ההבעה של השחקן נמצאת לעיתים קרובות בשפת הגוף שלו ולא במלל. לכן לומדים במהלך סדנת משחק את רזי האלתורים, את השינויים שכל שחקן מבצע כדי להעביר את המסרים הנכונים לקהל. המטרה היא שהצופים יבינו את התוכן גם אם הוא ללא מלל. הפנטומימה שהם מבצעים שיש בה דגשים על תנועות גוף המבליטות דקויות ספציפיות כדי שהקהל שמתרכז במסרים יבין אותם.

יכולת העמידה מול קהל

אחד הנושאים הבסיסיים עבור כל שחקן תיאטרון מתחיל היא המסוגלות לעמוד מול קהל, הן אם מדובר באנשים בודדים והן אם מדובר בצופים רבים, לשחק ולדבר מולם. במהלך סדנת משחק כל המשתתפים מקבלים את הכלים שיאפשרו להם לבצע זאת בקלילות. זה לא קורה ברגע הראשון, יש עבודה רבה שמבצע המשתתף עד שמתקבעים אצלו כל היכולות האלו.

השחקנים והבמאים של תיאטרון אורתו דה מעניקים לו את כל הטיפים, ההנחיות וההכוונה, כדי שלאט לאט הוא ירגיש בטחון רב ויהיה מסוגל לעמוד מול הקהל ולומר בעל פה את כל הקטע שלו.

כניסה לדמות השחקן

מעבר לכך כל סטודנט לומד כיצד להיכנס לכל דמות, פעם מדובר באדם זקן, במקרה אחר יהיה זה נער שובב וקופצני, דמות אישה, איש עסקים מעונב ועוד. כמו כן הוא ילמד כיצד לשחק בסיטואציות שונות, במשרד, ברחוב במסעדה ובכל מקום אחר.

כדי לבצע תפקידים שונים נדרשת יצירתיות רבה והמון דמיון. בדרך זו כל שחקן חושב כיצד תיראה הדמות או הסיטואציה והוא עושה את המיטב כדי ליצור את הדמות המתאימה ביותר לכל מצב. המהלכים האלו אינם פשוטים והשחקנים החדשים לומדים זאת שלב אחר שלב כדי להגיע ליכולות המקסימליות שלהם.

משחק מול מצלמה

במציאות העכשווית חלק ניכר מעבודתו של השחקן מתועדת, או שהוא משתתף בסרט או סדרה טלוויזיונית. כך או כך עליו להתרגל להימצאותה של המצלמה כדי לדעת איך לעבוד מולה. יש חשיבות רבה לזוויות הצילום השונות, לקלוז אפים ולדיבור מול קהל ווירטואלי.

סדנאות משחק לעובדים

אחת האופציות המעניינות היא לתאם סדנאות משחק עבור העובדים. גם מי שחושב שאין לו כישורי משחק ייהנה מאד מהסדנאות האלו כיוון שהלמידה של הנושאים הספציפיים האלו יעזרו לו מאד במהלך היום יום. כמו לדוגמה בהתנהלות מול עובדים, לקוחות, ספקים, ניהול משא ומתן ועוד.

אם גם אתם חושבים שלימוד משחק היא אפשרות מעניינת שתפתח קרן אור בחייכם, דברו עם תיאטרון אורתו דה ואנחנו נשמח למצוא עבורכם את הסדנה המתאימה במועדים הנוחים לכם.