תיאטרון האימפרוב – מושגים שחשוב להכיר

תיאטרון אימפרוב הוא סוג של תיאטרון שבו השחקנים ממציאים את העלילה, את הדיאלוגים ואת הדמויות בזמן אמת, על הבמה, מול קהל. השחקנים מקבלים הצעה או משימה כלשהי, ועליהם לפתח סצנה או מחזה מתוך הצעה זו.

תיאטרון האימפרוב נולד בתחילת המאה ה-20 בשיקגו, ארצות הברית. הוא התפתח כצורת בידור עממית, והפך לפופולרי מאוד ברחבי העולם. בישראל, תיאטרון האימפרוב החל להתפתח בשנות ה-90 והיום פועלים בישראל מספר תיאטראות אימפרוב מקצועיים.

ינון צפריר - Yinon Tzafrir
ינון צפריר - מייסד תיאטרון אורתו-דה

תיאטרון האימפרוב – מושגים שחשוב להכיר

תיאטרון אימפרוב:

תיאטרון אימפרוב הוא סוג של תיאטרון שבו השחקנים ממציאים את העלילה, בזמן אמת, מול קהל. זהו סגנון של תיאטרון שבו המופע נבנה באופן חי ואינו מוכתב מראש. השחקנים בתיאטרון האימפרוב הם שחקנים יצירתיים שצריכים להגיב בזמן אמת להצעות, לרעיונות למצבים הנוצרים במהלך המופע. זהו סוג של תיאטרון שדורש מהשחקנים להיות יצירתיים, ספונטניים ומקשיבים טובים.

אימפרוביזציות:

אימפרוביזציות אלו אלתורים שנעשים ברגע. מספיק שמישהו ידבר על משהו או יזרוק מילה אחת וכבר אפשר ליצור סיפור מרתק, משעשע, מצחיק או כל סיפור אחר. כדי לדעת איך לפתח סיפורים מהמילים הבודדות הנזרקות לחלל האוויר, יש צורך ללמוד את התחום.

יצירתיות:

היצירתיות היא היכולת ליצור משהו חדש, לחשוב מחדש ולהביא לידי פעולה רעיונות ייחודיים. היצירתיות באה לידי ביטוי אצל כל אדם בדרך שונה, יש אמנים יצירתיים בתחום הפיסול, בציור, בהבעה ועוד.

אצל שחקני האימפרוב היצירתיות מתייחסת ליכולת שלהם להתמודד באופן יצירתי עם מצבים, רעיונות והצעות שמתעוררים במהלך המופע. היצירתיות היא תכלית מרכזית בתיאטרון האימפרוב שבו המופע נבנה בזמן אמת ואין תסריט קבוע מראש. השחקנים נדרשים להגיב באופן יצירתי להצעות ולמצבים השונים ולהפוך אותם לחלק מהסיפור.

על ההיסטוריה של תיאטרון האימפרוב

תיאטרון האימפרוב נולד בתחילת המאה ה-20 בשיקגו, ארצות הברית. הוא התפתח כצורת בידור עממית, והפך לפופולרי מאוד ברחבי העולם.

השורשים של תיאטרון האימפרוב נמצאים במסורות של בידור עממי כמו סיפורים עממיים, בדיחות וסיפורי מעשיות. במסורות אלו, הסיפורים והדיאלוגים היו מבוססים על דמיון ויצירתיות והם היו משתנים ממופע למופע.

בשנות ה-20 של המאה ה-20, החלו להופיע בשיקגו קבוצות של שחקנים שהתמקדו במשחק אימפרוביזציה. אחת הקבוצות הבולטות ביותר הייתה קבוצת "Second City", שהוקמה בשנת 1959. קבוצה זו הפכה לאחת הקבוצות המובילות בעולם בתיאטרון האימפרוב, והיא הכשירה מאות שחקנים אימפרוביזציה מצליחים.

בשנות ה-60 וה-70, תיאטרון האימפרוב החל להתפתח גם במדינות אחרות בעולם. בבריטניה, לדוגמה, הוקמה קבוצת "The Comedy Store" בשנת 1969, קבוצה שהפכה לאחת הקבוצות המובילות בתיאטרון האימפרוב בבריטניה.

בשנות ה-80 וה-90, תיאטרון האימפרוב החל להפוך לפופולרי יותר ויותר גם בישראל. בשנת 1992, הוקם בישראל תיאטרון האימפרוב הראשון, "הקומדי סטור", שהפך לאחד התיאטראות המצליחים בישראל.

שחקי תיאטרון אורתו – דה מופיעים עם תיאטרון האימפרוב במקומות רבים בכל הארץ ומקיימים גם סדנאות אימפרוביזציה. בסדנאות אלו שומעים המשתתפים הסברים על  היכולות של השחקנים, על השימוש באימפרוביזציה בחיים ולומדים איך לבצע את הטכניקות בעצמם בסיטואציות שונות בחיים.

סדנאות האימפרוביזציה של שחקני תיאטרון אורתו – דה יכולות להיות חלק מימי גיבוש ויום כייף של העובדים או סדנאות מקצועיות, במיוחד בעולם העסקים, המקנות לעובדים יכולות של ניהול משא ומתן בדרך של צחוק והנאה, דרך המרככת את התנהלות הצדדים ומקדמות את ההסכמות ביניהם.

לסיכום,

תיאטרון האימפרוב הוא סגנון של תיאטרון שבו המופע נוצר בזמן אמת ואין תסריט מראש. השחקנים מסתמכים על יכולתם ליצור, להגיב ולשתף פעולה בזמן אמת. תיאטרון האימפרוב מספק פלטפורמה ליצירתיות, לשותפות וליכולת להתמודד עם הבלתי צפוי. הוא גם נותן למשתתפים אפשרות לפתח יכולות ביצירת מצבים שונים ולשפר את התקשורת והיכולת הדרמטית שלהם.