מופע ייחודי של תיאטרון רחוב

במקומות רבים ברחבי העולם אנו נתקלים במופעים תיאטרליים המוצגים במרחבים ציבוריים והמוניים שונים להנאת העוברים והשבים. מופעים אלה הם חלק ממה שנקרא 'תיאטרון רחוב' והם יכולים להתקיים במסגרת פסטיבל כלשהו או תהלוכת רחוב ויכולים להתקיים גם כהופעת אמן בודד שאינה תלויה בדבר. תיאטרון רחוב מציג חוויה מסוג אחר שאינה פונה לקהל מסוים, אלא לכל מי שעובר ונמצא ברחוב באותה נקודת זמן.

תיאטרון רחוב מציג לקהל הרחב מופע ללא כל תמורה מצדו ובכך מנגיש את עולם ההצגות גם לאלו שאינם יכולים להרשות לעצמם ללכת להצגת תיאטרון המציגה באולם בצורה השגרתית ומאפשר לו להביע את שביעות רצונו מהמופע באמצעות מטבעות כסף ששמים בכובע ליד האמן, כל אחד שם סכום כספי על-פי שיקול דעתו ויכולתו הכלכלית.

אמני התיאטרון

שחקני התיאטרון יכולים להיות אמנים עצמאיים שנודדים ממקום למקום, או אנשי תיאטראות גדולים אשר רוצים לצאת מהתיאטרון ולהתנסות במרחב הופעה שונה וחדש. שחקן תיאטרון רחוב זה מקצוע הקשור לעולם התיאטרון אבל הוא עולם בפני עצמו, עולם צבעוני אשר מספק חוויה מיוחדת ומאתגרת. אמנים ושחקנים רבים מעדיפים את המופעים הללו על-פני המופעים בתיאטרון מכיוון שלטענתם בהצגה כזו יש להם קשר ישיר עם הקהל, יצירת האינטראקציה הזו הכרחית הן לשחקן והן לקהל. את השחקן האינטראקציה מפעילה, מחזקת את המוטיבציה אצלו ונותנת לו את הכוח להמשיך בעבודתו להופיע בפני קהל אנשים ואילו לקהל, האינטראקציה מעצימה את החוויה והייחודיות שבתיאטרון מסוג כזה.

מופעי תיאטרון אלה לעתים קשים יותר עבור השחקנים מהצגות תיאטרון קונבנציונליות שכן במופעי רחוב שחקני התיאטרון תלויים רק בעצמם לצורך העברת תוכן ההצגה כי אין להם עזרים מיוחדים, כמו: תפאורה וסאונד, בשביל למשוך את תשומת לב הקהל ולכן הם משתמשים באביזרי תחפושת משלהם ומציגים יכולות פיזיות וקוליות מרשימות המושכות את הקהל אליהם, זהו דבר לא פשוט ששחקני תיאטרון רחוב צריכים להיות מסוגלים לבצע.

מופעי תיאטרון רחוב

בעולם תיאטרון הרחוב יש סוגים שונים של הצגות וזאת בהתאם למרחב בו מתקיימת ההצגה, קהל האנשים והרכבו ועוד. בין שלל המופעים אפשר למצוא מופעים כמו:

  • מופעי מוזיקה של אמנים המנגנים על כלי נגינה שונים או שהם מסתובבים עם תיבת נגינה שמשמיעה מוזיקה מוכרת ואהובה.
  • מופעי קרקס של להטוטנים העוברים בתוך הקהל ומשתעשעים אתו באמצעות אביזרי קרקס שונים בשביל למשוך את תשומת ליבו, כמו: הליכה על קביים גבוהים, מופעי ג’גלינג עם חפצים משתנים ומופעים מגוונים הכוללים משחק שהקהל לוקח בהם חלק.
  • מופע פסלים חיים אשר בו ניצבים השחקנים לאורכו של רחוב ללא כל תזוזה במשך זמן רב ומייצגים דמויות אמיתיות או דמויות מהעבר, ההווה והעתיד באמצעות בגדים ואביזרים שונים, חלק מהם זזים לאחר שמישהו שם להם מטבע בכובע כאות תודה.
  • מופעי תיאטרון של שחקן יחיד או כמה שחקנים אשר יוצרים הצגה קצרה בהתאם לאופיו של האירוע.