הייחוד של תיאטרון פרינג'

תיאטרון פרינג' הוא תיאטרון שוליים אשר כשמו כן הוא – פועל בשוליים של התיאטרונים המוכרים ושל הפסטיבלים הרשמיים. תיאטרון זה מעלה מופעים בסמוך להצגות ולפסטיבלים ונהנה מהקהל שמגיע למקומות הללו.

קבוצות של תיאטרון פרידג'

קבוצות של שחקנים הקימו תיאטרון פרידג' ברחבי הארץ. רבים מהם עובדים על הצגות יחיד או הצגות של כמה שחקנים. הם מופיעים בימים שבהם מתקיים פסטיבל מוכר כמו לדוגמה פסטיבל עכו. יש להם מתחמים בשולי הפסטיבל והם מציגים בהם כאשר צופים רבים מגיעים לאולם הקטן או לבמה המאולתרת ונהנים להקשיב להצגה המסקרנת.

הקבוצות הללו של תיאטרון אורתו דה הן בעלות תקציב כספי שאינו גבוה ולכן המופעים שלהם אינם מתקיימים באולמות תיאטרון גדולים, בהפקות ענק שכוללות צוותים גדולים, תפאורה, תלבושות מושקעות ותאורה בשלל מיקומים ובגוונים רבים.

הנושאים של תיאטרון פרידג'

לאור העובדה שמדובר שהצגה של שחקן אחד או של כמה שחקנים בודדים, אפשר להקים די מהר את הבמה הקטנה, להציב תפאורה פשוטה ולהתחיל בהצגה. הקהל אוהב מאד להסתובב בין הבמות השונות וליהנות ממופעי השוליים של הפסטיבל שמבצעים שחקני תיאטרון פרינג'. בכל פעם הם מעלים הצגה אחרת ומעניקים ביטוי לנושאים מעניינים, שבדרך כלל לא מדברים עליהם בהצגות המדוברות בתיאטרונים.

במקרים רבים קיים ביטוי לאמירות יוצאות דופן בתחומי עניין שהם חדשניים. השחקנים מדגישים חשיבה אחרת אשר אינה מוכרת בדרך כלל כיוון שמדובר בזווית ראייה אחרת שיש ללבן אותה ולהעניק לקהל הסברים רבים ומעמיקים. רוב הצופים מקשיבים קשב רב למלל ותמיד יהיו גם אחרים שהנושא פחות מעניין אותם ולכן הם יעדיפו להמשיך לבמה המאולתרת הבאה.

הקמה של תיאטרון שוליים

שחקנים של תיאטרון אורתו דה מבצעים הצגות מסקרנות של תיאטרון פרינג' במקומות שונים ברחבי הארץ על פי מפת הפסטיבלים. לעיתים מדובר במופע יחיד אטרקטיבי על נושא מפתיע ולעיתים של כמה שחקנים בודדים. הם אינם זקוקים לתלבושות מיוחדות ולכן נעזרים רק בפריטים או אביזרים בודדים שמתאימים לנושא ההצגה, כמו כובע מיוחד, אוברול מצחיק, או כל אופציה אחרת שמתאימה לכך.

הצגות של תיאטרון שוליים

השחקנים הללו לא תמיד משננים את כל ההצגה, כמו שקורה בהצגה רגילה אלא זו במקרים רבים אימפרוביזציה אשר מבוססת על רעיון מרכזי ולכן הרבה יותר קל לאלתר את הקטעים השונים בהצגה של תיאטרון פרינג' מאשר ללמוד אותם בעל פה, כיוון שזהו סוג אחר של תיאטרון ולכן אופן ההיערכות הן של כל אחד משחקני תיאטרון אורתו דה והן בפן הטכני הם שונים לחלוטין.

רוב ההצגות הללו מתקיימות בפסטיבלים שנערכים בחוץ אך יש מקרים ובמיוחד בחורף שההצגות מתקיימות באולמות תיאטרון קטנים אשר מתאימים לכמות קטנה של צופים ולכן אין מה להשוות את ההצגה לתיאטרון שיש בו מאות מקומות ישיבה לכמות גדולה של צופים. מה שחשוב הוא שכולם  נהנים מכל דקה של המופע בתיאטרון שוליים.