מאפיינים ייחודיים של תיאטרון פרינג'

אין כמו תרבות כדי להשכיח מאיתנו את טרדות היומיום, ואם כבר צורכים תרבות, אז הכי כדאי לראות מופע בשידור חי ממש לידינו – בתיאטרון. ישנם סוגים שונים של מופעי תיאטרון, אחד הסוגים הייחודיים הוא תיאטרון פרינג'. זהו תיאטרון שוליים, פורץ דרך, להבדיל מהתיאטרון הממסדי והרפרטוארי המוכר יותר שיש לו מנויים ולכן גם מכוון למכנה משותף רחב יותר של קהל מיינסטרים מבחינת תוכן, מסרים וליהוק של שחקנים ידועים.

חופש יצירה

תיאטרון פרינג' הוא תיאטרון קטן יותר בו מועלים מופעים שונים, והיוצרים בו יכולים להתנסות בחופשיות רבה וביצירתיות ללא גבולות, כדי להביא את האומנות שלהם אל הקהל. השפה הבימתית בתיאטרון זה שמה דגש על ויזואליה ומורכבת מהרבה סגנונות כמו תנועה, מיומנויות קרקס, אפקטים ויזואליים, וידאו ארט, פנטומימה ועוד. גם המסרים של תיאטרון פרינג' הם נוקבים וישירים הרבה יותר, ולעיתים אף שנויים במחלוקת, בפרינג' לא מחויבים למימון ולקהל מסוים ולכן זה אפשרי. לרוב, שחקנים שמופיעים בפרינג' למדו משחק בבתי ספר למשחק והשתתפו בהצגות בתיאטרון הממסדי ורק לאחר שהרגישו בו מוגבלים מבחינת התכנים, המסרים ודרך המופע, עברו לסוג זה של תיאטרון.

תיאטרון קטן ואיכותי

תיאטרון שוליים מציג באולמות קטנים הרבה יותר מתיאטרון ממסדי, על כך מפצים בשימוש בווידאו או באמצעים חזותיים אחרים ליצירת תחושת חלל גדול יותר. אין לו קהל מנויים או תמיכה כספית של הממסד ולכן גם התקציב העומד לרשותו הוא מצומצם מאוד. כפועל יוצא ממיעוט המשאבים העומדים לרשות התיאטרון, נדרשים אנשי המקצוע להפעיל יצירתיות רבה בהכנת התפאורה המינימלית וגם בהכנת התלבושות באופן עצמאי. גודל התיאטרון משפיע גם על כמות מעטה של שחקנים בכל הצגה (הרבה הצגות יחיד), מעט צופים ואורך הצגות שהוא קצר יותר מהמקובל.

קשר עם הקהל

במופעי תיאטרון פרינג' הקהל הוא לרוב חלק מהמופע. הרבה מופעים מתקיימים ברחוב עצמו ובפסטיבלים בארץ ובעולם, וכשאין אזור מוגדר לבמת השחקנים והפרדה מהקהל, ישנה זרימה טבעית. מתקיים דיאלוג עם הקהל שמשתלב במופע, בין שבשירים או בתנועה עם השחקנים.

העובדה שמדובר בשוני מהותי מול ההצגות הנורמטיביות בתיאטראות, מדרבנת צופים להגיע להצגה כדי להבין במה מדובר. לאחר שהם נחשפים פעם אחת למופע של תיאטרון פרינג', הם יגיעו אליו שוב ושוב כדי ליהנות מתכנים חדשים. במדינה קטנה כמו ישראל יש תמיד נושאים בוערים על הפרק בפן הפוליטי, המדיני והכלכלי ולכן השחקנים מוצאים תמיד חומר שעליו אפשר לדבר בגילוי לב וגם לצחוק על המציאות העכשווית.

בעיקר במופעים לילדים, רואים איזה כיף לילדים להרגיש ולהיות חלק מהמופע ללא צורך לשבת בשקט על כיסא בתיאטרון ורק למחוא כפיים בנימוס. בתיאטרון אורתו-דה, היצירות הן עם מסרים חברתיים הנוגעים לחברה הישראלית ובדרך כלל רלוונטיות גם בהקשר התרבותי עולמי הרחב יותר. התייחסות הקהל ותגובותיו בזמן ההצגה יכולות לשנות את המופע ביום למחרת, כך המופע בעצם חי ומשתנה ואף פעם לא משעמם, לא את השחקנים המשתתפים בו ולא את הצופים. ההצגות מתקבלות בהתלהבות רבה והן מוצגות בפסטיבלים עולמיים ואף זוכות בפרסים.

אז אם אתם מעוניינים לחוות תרבות בצורה ייחודית, עם מסרים משמעותיים וקשר ישיר עם השחקנים, היכנסו עוד היום לאתר תיאטרון אורתו-דה ובחרו לכם הצגה, מחכים לכם בתיאטרון, בואו ליהנות!