תיאטרון תנועה

תיאטרון תנועה כשמו כן הוא, תיאטרון המבסס על התנועתיות של השחקנים שהם גם רקדנים. המטרה של תיאטרון זה היא לגרום למשתתפים להביע את הטקסט שלהם על ידי תנועות הגוף וכך הקהל יבין את המשמעות של המופע.

הבעה בדרכים חדשות

הרצון של הצוותים המקצועיים של תיאטרון אורתו דה הוא לבצע אימפרוביזציות על פי ההנחיות של הכוריאוגרף והבמאי של המופע שהן רגעיות ונבנו בו ברגע וזאת לעומת תיאטרון מובנה שבו כל התנועות נקבעות מראש ולכן נערכות על כך חזרות במשך תקופה ארוכה.

כאן מבצעים תנועה אשר יוצרת משמעות פיזית לטקסטים, שילוב מיוחד של תנועה ונפש וזאת על ידי ההבעות של האיברים השונים בגוף כמו הידיים, הרגליים והפנים. הרקדנים נעים על הבמה ותופסים כל העת מיקומים חדשים במרחב וכך התנועתיות שלהם במסגרת תיאטרון תנועה נראית במיטבה.

ספיקלס | Speakless

פרץ של יצירתיות

כיוון שאין הנחיה כוללת לגבי הצעדים וההבעות בכל אחד מקטעי המוסיקה או קטעי הדרמה, כל רקדן מעניק לעצמו את היצירתיות הרצויה לטעמו. הוא מבצע אלתורים וכך מביע את הכוונות ואת הרצונות שלו. הדברים נעשים בצורה מאד ברורה ושקופה ולכן הקהל ברוב המקרים מבין את המסרים וזורם עם ההפקה ומבין את ההצגה של תיאטרון אורתו דה מתחילתה ועד סופה.

תיאטרון תנועה מאפשר לכל אחד מהשחקנים לנוע על הבמה בתנועות טבעיות ואימפולסיביות שהן דומות לקצב ההליכה והתנועה הטבעי שלו. המטרה היא לא לבצע תנועות חדות אלא לשמור ככל האפשר על ההתנהלות הנורמטיבית היום יומית ולא להתאמץ יתר על המידה ביצירת מצבים מאולצים שאינם אופייניים לשחקנים ולרקדנים.

תוך כדי תנועה האומנים של תיאטרון תנועה מביעים גם המון רגש הן זה לזה והן לקהל ולכן כל האווירה שאופפת את האולם היא קסומה והצופים נהנים משעה איכותית ביותר של תנועה בעלת גוון ייחודי של דמיון שלא רואים בדרך כלל.

בחירה של מופעים

ישראלים רבים בוחרים להעשיר את היום יום שלהם בהגעה למופעי תרבות אשר נערכים בדרך בערבים ולעיתים גם אחר הצהרים. מתוך כל האפשרויות הקיימות של מחזות זמר, הצגות שונות, מופעי בידור, מופעי שירה, תנועה ועוד הם בוחרים בכל פעם לקנות כרטיסים לסוג אחר של מופעים כדי לחוות את כל האפשרויות. מי שאוהב באופן מיוחד סגנון מסוים, רוכש כרטיסים רק לאופציה ספציפית זו.

לרבים מהם יש מנוי לתיאטרון זה או אחר, או לאולם כמו היכל התרבות בעיר מסוימת והם בוחרים מתוך המופעים שאמורים להגיע לאולם זה במהלך השנה את ההצגות המועדפות עליהם מתוך הרפרטואר של התיאטרונים השונים.

עבור מי שאוהב הן תיאטרון מחול, האופציה המומלצת היא תיאטרון תנועה שיוצר שילוב מנצח של שתי הז'אנרים הללו. המופעים הם באיכות מעולה ולכן אין זה פלא שהקבל מצביע ברגליים ומגיע שוב ושוב למופעים השונים.

שאלות תשובות על תיאטרון תנועה:

תיאטרון תנועה הינו סוג של תיאטרון המשלב מוזיקה, תנועה, ולא רק מילים. התנועה היא חלק בלתי נפרד מהעלילה ומטרתו היא לבטא מחשבה, רגש, תפיסות עולמות וטמעות תפיסה של היוצרים במופע.

מבצעים בתיאטרון תנועה צריכים לכלול כישורי תנועה מקצועיים, יכולת להתאים את הרגשות למצבים חברתיים שונים, ויכולת למצוא תוך כדי זאת פתרונות מקוריים למופע.