תיאטרון חפצים

תיאטרון חפצים הוא תיאטרון ייחודי אשר אינו דומה לאף ז'אנר אחר בתחום התיאטרון. הבמאי והשחקנים מבצעים הנפשה של חפצים שונים ומעניקים להם חיוניות כמו של אדם או חיה. לכן החפץ הופך להיות אובייקט פעיל שמביע רגשות ואמירות שונות באמצעות אלתורים.

הרעיון מאחורי תיאטרון חפצים

החשיבה על תיאטרון חפצים נובעת מהעובדה שמעוניינים להעניק דימוי חזותי לפריטים שונים וגם להפעיל אותם, הן באופן טכני והן על ידי תוספת של קול. ההנפשה של כל אחד מהחפצים קורמת עור וגידים תוך כדי תנועה והבמאי באמצעות השחקן מעניקים לו חיים משלו עם נראות ועם הבעה וחשיבה משלו.

באופן דרמטי ויצירתי אפשר להפוך כל קופסה לחיה מסוימת וכל ספל לגבר, אישה או ילד. כאשר מפיחים בחפצים האלו חיים הם מקבלים תפקיד ומבצעים אותו לכל אורכה של ההצגה. הם "מדברים" חושבים צוחקים וגם מבצעים אלתורים שונים. הקהל שיושב באולם נהנה מהעובדה של היפוכי התפקידים ומסקרן אותו לראות מה יקרה בסופו של דבר לכל אחת מהדמויות החדשות אשר נמצאות על הבמה ומגולמות על ידי השחקנים של תיאטרון אורתו דה.

תיאטרון ייחודי לילדים

הילדים הם בעלי דמיון מפותח וחשיבה יצירתית ביותר. לכן האופציה של תיאטרון חפצים מתאימה להם מאד. הם נותנים דרור לרעיונות מקוריים ומבצעים הנפשה למוצרים שונים תוך הענקת אג'נדה מיוחדת לכל אחד מהם. במקרים רבים הילדים מביעים בדרך זו את אשר על ליבם ולכן זו דרך מעולה שמסייעת לא אחת לילדים להביע רגשות ורצונות אשר הם לא היו מצליחים להביע בדרך אחרת. זו הסיבה שמסגרות חינוכיות רבות מעודדות התנהלות מעת לעת באמצעות תיאטרון חפצים שמסייעת לצוות לתהות על היבטים פסיכולוגיים הקשורים לילד זה או אחר.

לצורך כך המדריכים והמורים עוברים סדנאות ייעודיות לכך שמועברות על ידי השחקנים המיומנים של תיאטרון אורתו דה. מכיוון שמדובר בתהליך שהוא חדש יחסית לוקח זמן עד שכל אחד מבין את צורת העשייה באופציה של תיאטרון חפצים, אך בסופו של התהליך התחושה היא נפלאה וגם הצוות החינוכי מרגיש שזו אופציה נפלאה להעניק שעות של פעילות שהיא יוצאת דופן עבור כל אחד מהתלמידים.

כאשר התלמידים מגיעים לסדנה זו הם מקבלים הכוונה מהשחקנים ומהצוות החינוכי וכך הם זורמים לאט לאט ומבצעים את הפעולות שנראות להם הנכונות ביותר וכך הם מסוגלים להביע דעות רוחביות של כל אחד מהחפצים שבהרבה מקרים הם המסרים האישיים שלי, מהמקום שטוב להם או מהמקום שכואב להם.

פסטיבלים של הצגות תיאטרון

בחופשות מהלימודים ובחגים מתקיימים כמה פסטיבלים של הצגות לילדים ברחבי הארץ. האופציה של תיאטרון חפצים היא מתאימה מאד למקומות האלו. השחקנים מבצעים אימפרוביזציות עם חפצים שונים והילדים מאד נהנים מההנפשה הזו ומתחברים לכל אחת מהדמויות. יש ביניהם דמויות של ילדים, מבוגרים ואחרים והילדים מתייחסים לכל אחד מהם. יש מקרים שבהם השחקנים נעזרים במתנדבים מהקהל וכך הילדים מסייעים להם ונהנים גם הם מההנפשה של הדמויות, השונות אשר כעת הם נמצאים בקרבתם.

עבור הילדים זו הזדמנות מעולה להביע את קו החשיבה שלהם באמצעות הדמויות אשר למעשה לא קיימות במציאות. אך בעולם הדמיון הכול אפשרי ולכן עבורם זו אופציה נפלאה שקיימת רק כאשר יש תיאטרון חפצים של תיאטרון אורתו דה. שביעות הרצון שלהם מובילה למסקנה שלהם כי מבחינתם אלו הן הצגות התיאטרון אשר מועדפות עליהם והם שמחים להגיע לכל פסטיבל שיש בו את האפשרות הזו.

אם זה מעניין גם אתכם, דברו אתנו ונשמח להמליץ לכם על המועד הבאה של הצגות תיאטרון חפצים כדי לשמח אתכם וגם את הילדים בעלי היצירתיות והדמיון העשיר.