איך כותבים מחזה?

מחזה הוא יצירה אמנותית המורכבת ממספר דיאלוגים, או לעתים גם ממונולוג יחיד, הנכתבת במטרה להיות מבוצעת על בימת התיאטרון. המחזה משלב דיאלוגים בין הדמויות, פרוזה, הוראות לשחקנים ולצוות התפקידים וכלים נוספים כדי להעביר את סיפור המחזה לקהל הצופים. המחזה עשוי להכיל אירועים, סצנות, דיאלוגים פנימיים של הדמויות ועוד.

מחזה הוא כלי יצירתי המאפשר לסופרים ולמחברים להביא את הדמויות והעלילות שלהם לחיים ולהציע את הרעיונות שלהם ואת ותפיסת העולם באמצעות במה תיאטרונית.

יש סוגים שונים של מחזות

כל סוג מתמקד במאפיינים ונושאים שונים ודורש יכולות אמצעי ביטוי תיאטרוניות שונות.

טרגדיה – זהו מחזה שבו הסיפור של הגיבור מסתיים בסוף עצוב וטראגי בעקבות גורמים שונים כמו פעולות שגויות שביצע הגיבור, פגמים באופיו של הגיבור או אפילו בשל גורל מר.

קומדיה – זהו מחזה שנכתב בהומור, מחזה שעל אף כל הקשיים בדרך הוא מגיע בדרך כלל לסיום טוב.

דרמה – זהו סוג של סיפור המאופיין ברגשות, בדמויות מורכבות, בחוויות אנושיות ובקונפליקטים רגשיים ופסיכולוגיים היוצרים מתח ועניין בסיפור.

דרמה משפחתית – זהו מחזה המתאר את העולם הפנימי של המשפחה, את הקשרים בין בני המשפחה, את החוויות ואת הקונפליקטים.

מחזה טרגי- המחזה הטראגי מתרכז בנושאים רגשיים ומתמקד בפרטים של הדמויות. הוא מתייחס לנושאים של מוות, אובדן ועוד.

מחזה מוזיקלי – במחזה המוזיקלי הדיאלוגים משולבים בשירים וברקע מוזיקלי.

מחזה היסטורי – המחזה ההיסטורי מתמקד באירועים ההיסטוריים ובדמויות מההיסטוריה.

מחזה מודרני – המחזה המודרני מתמקד בתוכן חברתי ופוליטי עכשווי.

מחזה אבסורד – מחזה  שלא תואם למציאות ולחוקים הרגילים ומתייחס לעולם באופן אבסולוטי ומופרז.

מונולוג – הוא מחזה תיאטרוני המוצג על ידי דמות אחת.

כיצד ניתן לכתוב מחזה מושלם?

כדי לכתוב מחזה כדאי לקרוא מידע על כתיבת מחזה ובמקביל לקרוא מחזות והפקות כדי להכיר את העולם של התיאטרון ולקבל השראה. אם אהבתם מחזה ספציפי כדאי לבקר בתיאטרון, במידת האפשר, ולראות איך כותבים מחזה וסיפור קורם עור וגידים על הבמה.

כתבו טיוטה

הטיוטה של הסיפור צריכה לכתוב את סיפור המחזה, את הדיאלוגים שבין הדמויות, סצנות ועוד. בסיפור אתם צריכים להביא את העלילה, את הרעיונות ואת הקונפליקטים ולהביא אותם לידי ביטוי בסיפור.

כתבו תקציר של כל מה שעולה לכם בראש. כתבו על הרקע של הסיפור שלכם, על הרעיון של המחזה על הדמויות ועוד. כתבו ללא הפסקה ואל תנסו למיין את הדברים. לעתים תופתעו לגלות שבשעת הכתיבה יעלו בראשכם רעיונות חדשים.

אחרי שגמרתם לכתוב את הטיוטה. הגיע שלב הביקורת. קחו עט וסמנו את הרגעים שעוצרים את הדרמה ואת הרגעים שמקדמים אותה. מחקו את כל הרגעים שעוצרים את הדרמה, גם אם תצטרכו למחוק חלקים גדולים מהסיפור. אל תדאגו, בהמשך כשתוסיפו את הדמויות ואת הדיאלוגים, לא יחסרו לכם מילים במחזה.

כעת הגיע השלב של תיאור הדמויות וכתיבת הסיפור שלהן.

בתיאטרון יש שלושה סוגים של דמויות

דמות עגולה:

זוהי דמות שבמהלך ההצגה הקהל לומד להכיר אותה לעומק, הוא מכיר את האופי שלה, את מערכת היחסים שלה עם הדמויות הסובבות אותה, את הדעות שלה, את תולדות החיים ועוד.

דמות שטוחה:

דמות שטוחה זוהי דמות שהצופים מכירים בהיכרות שטחית,  רק פן אחד בלבד באישיות שלה.

דמות סטריאוטיפית:

זוהי דמות המעוצבת על סמך סטריאוטיפים והכללות, ברוב הפעמים על תכונות שליליות המודבקות אליה.

כעת נסו לסווג את הדמויות במחזה  ובהתאם לסיפור העלילה יש לבנות את הדמויות בהתאם לסוגי הדמויות השונות.

חשוב להדגיש שהדמויות צריכות להיות דמויות אמינות ככל האפשר.

כעת פרקו את סיפור העלילה למעשים, דיאלוגים וסצנות.

מחזה טוב בנוי ממספר סצנות הקשורות זו בזו. לעתים הקשר בין הסצנות השונות יהיה מעבר של הדמות המרכזית ממקום למקום או לעתים הוספה של דמות חדשה המעשירה את סיפור העלילה.

כעת הגיע הזמן לבנות את המחזה.

לכל המחזות יש מבנה משותף עם ארבעה חלקים:

אקספוזיציה:

אקספוזיציה זה הקטע אשר מציג לפני הקהל את הבעיה העיקרית של המחזה או את הדמות המרכזית והבעיה שלה ועוד. אם הסיפור הוא סיפור מתח שבו "מונח אקדח על השולחן" שלבו אותו באקספוזיציה.

השלב הבא שלב ההסתבכות:

שלב זה הוא עיקר המחזה, בשלב זה מוצגים קונפליקטים שגורמים לעניין ולמתח . הקונפליקטים  מוצגים זה אחרי זה כשכל קונפליקט מעלה את רמת המתח והעניין במחזה.

השלב השלישי הוא שלב השיא

בשלב זה הקונפליקט מגיע לשיא וברוב המקרים נחשפות בפני הצופה שתי תפיסות עולם המתארות שני צדדים של הקונפליקט.

השלב האחרון – שלב ההתרה והפתרון

אחרי שהקונפליקט הגיע לשיאו ומובע באופן גלוי וחריף מתחיל להסתמן הפתרון. בפתרון נפתרת הבעיה, הקונפליקט, בדרכים שונות. בפתרון לבעיה הכוונה היא ליצור שינוי שלאחריו הבעיה כבר לא תהיה קיימת ולעתים אפילו מוות של הגיבור מהווה את הפתרון לבעיה

יש לכם רעיונות לכתיבת מחזות ויצר הכתיבה בוער בכם, בואו להשתתף בסדנאות של בתיאטרון "אורתו דה" בהנחיית יפעת זנדני-צפריר מחזאית ודרמטורגית בתיאטרון.