איך להיות שחקן תיאטרון?

להיות שחקן זה מקצוע, אך הוא אינו דומה למקצועות אחרים כמו עורך דין, מורה, פקיד בנק ועוד. לשחקן אין שעות עבודה קבועות, הוא לא יוצא בבוקר וחוזר אחרי שמונה שעות עבודה, הוא מחויב לעבודה דינמית ולהתפתחות מקצועית בלתי פוסקת ובעבודתו הוא חשוף לקהל בדרך שאינה קיימת במקצועות אחרים. כדי להיות שחקנים מקצועיים נדרשים מאמץ, התמדה, יציבות והתמחות. 

 

איך להיות שחקן – בואו להכיר את עולמו של השחקן

סדר היום של השחקן אינו קבוע, הוא דינמי ומשתנה מתפקיד לתפקיד. בתקופות שבהם מריצים את ההצגות סדר היום עלול להיות עמוס במיוחד, בשעות היום עליו להשתתף בחזרות, לשנן שוב ושוב את הטקסטים, להתאפר, להיכנס לתלבושות ובשעות הערב להופיע באולמות מול קהל הצופים.

השחקן צריך להגיע להצגה כשהוא מוכן להיכנס לדמות אחרת, לעתים דמות הפוכה ואפילו קיצונית מהדמות המאפיינת אותו בחיים האמיתיים ולהעביר את התפקיד בצורה המשכנעת ביותר.

לימודי משחק

כדי להיות שחקן נדרשת רמה מסוימת של כישרון מולד, אך לצד הכישרון המולד על השחקן ללמוד לימודי משחק ולהתפתח באופן מקצועי לאורך כל שלבי הקריירה. שחקן מקצועי מודע לכך שהצלחה אמיתית מחייבת התפתחות ממושכת ורכישה כמעט יום יומית של כלים שיסייעו לו בהתפתחות הקריירה. 

בתי הספר למשחק משמשים כבית לשחקנים ומעניקים להם סביבה שבה הם יכולים לפתח ולחדד את הכישרונות שלהם

לימודי התיאטרון ברמה אקדמית נמשכים כשלוש שנים ומומלץ ללמוד בבתי ספר למשחק המציעים שיטות מגוונות וטכניקות שונות בלימודים. דילוג על  הכשרה ולמידה פורמלית עשויה לעכב באופן משמעותי את ההתפתחות של השחקן ואת ההזדמנויות השונות של קידום בעבודה ובמקצוע. הדרך להצלחה במקצוע מבוסס על מספר גורמים, אך לימודים והכשרה הם בין הגורמים החשובים ביותר.

כדי לעסוק במקצוע השחקן אין צורך בתקופת התמחות. גם  בלימודי משחק במוסדות השונים אין צורך בבחירת מסלול התמחות , לימודי המשחק מקיפים תחומים רבים מאוד.

סדנאות משחק

 לצד בתי הספר הפורמליים קיימות גם סדנאות למשחק המאפשרים למי שמעוניין להשתלב בתעשייה להתנסות במשחק ולחוות את המשחק. הסדנאות השונות מאפשרות גם למי שרכש השכלה פורמלית בלימודי המשחק להשתפר ולהתפתח כשחקן תיאטרון וגם למי שרוצה להכיר את עולם המשחק מקרוב להתנסות בו, לחוות אותו ובהמשך אולי, בהתאם לצורך, להשתלב בלימודים פורמאליים.

"תיאטרון אורתו דה" מציע מספר סדנאות בנושאים מגוונים כשמכנה המשותף לכולם הוא ההזדמנות ללמוד כיצד לפתח כישורי ביטוי תיאטרוניים כמו:

בתיאטרון משחקים ומספרים סיפורים, ובסדנה תלמד כיצד לבנות, להבין ולהציג סיפורים.

שימוש באמצעי משחק כמו גוף, קול, פנים, תנועה וגם גרפיקה ומוזיקה. הסדנה מאפשרת ללמוד איך להשתמש בכלים אלו כדי ליצור דמויות אמתיות ומשכנעות.

בסדנה תלמדו לשלוט בביטוי הפיזי של הדמויות ולהביע רגשות דרך התנועה והביטוי הגופני.

בסדנה תלמדו איך לעבוד בצוות, להקשיב, לתקשר ולשתף פעולה עם שחקנים אחרים.

עבודת השחקן כוללת גם ביטוי קולי. בסדנה תלמדו איך להשתמש בקול ליצירת דמויות וסיפורים.

במהלך הסדנה השחקנים לומדים כיצד לפעול ולהגיב בזמן אמת לתנאים משתנים בכל פרק סצנה.

הסדנאות השונות מפתחות את היכולות של השחקן לבטא את עצמו, לחשוב באופן עצמאי ולבטא את הרגש.

לסיכום, עבודת השחקן דורשת כישרון מולד, אך הכישרון אינו מספיק. לצד הכישרון חשוב להשקיע בלימודים ובהתפתחות מקצועית ואישית לאורך כל שלבי הקריירה. אפשר לבחור בלימודי תיאטרון ברמה אקדמית ואפשר לבחור בסדנאות לתיאטרון שעם קצת מזל יאפשרו לכם להשתלב בתעשייה.