פסטיבלים עם תיאטרון פרינג'

תיאטרון פרינג' הוא תיאטרון שוליים ואפשר לצפות בהצגות שלו בשולי התיאטרון הרגיל. כמו לדוגמה אם מתקיימים פסטיבלים של שלל הצגות, בין הבמות המרכזיות אפשר לראות גם במות מאולתרות של תיאטרון פרינג', שבהן אפשר ליהנות מסוגים אחרים של הצגות.

תיאטרון פרינג'

הצגת תיאטרון זו מתבצעת בדרך כלל על ידי שחקן אחד אשר מוביל הצגה בנושא מסוים מול הקהל האקראי המגיע לפסטיבל. כך הצופים יכולים להקשיב לו או לחלופין לעבור לבמה של מופע אחר אם זה נראה להם שבבמה אחרת מדובר בתחום שהוא מעניין יותר עבורם. כיוון שמדובר בתיאטרון שוליים, השחקנים השונים מרגישים חופשי לשוחח על נושאים מגוונים וכך הם יוצרים הד ציבורי.

במקרים רבים השחקנים מספרים סיפור ומעלים הצגה שהיא מצחיקה ולכן המידע סוחף את הקהל לגלי צחוק רבים ולמחיאות כפיים סוערות. השחקנים הללו אוהבים מאד לבצע אלתורים ולכן בהצגות רבות תוך כדי הזרימה של המלל, השחקנים מבצעים שינויים בתוכן שהם תכננו לומר והם יוצרים את האימפרוביזציות שמתאימות לרגע זה, לסוג הקהל ולאירועים במקום. די באמירה אחת של אחד הצופים או בקריאה וכבר הכיוון משתנה להנאתם הרבה של המשתתפים.

כיוון שהמידע הוא עדכני ומותאם הוא יוצר סקרנות רבה בקרב הקהל ולכן בדרך כלל רוב הצופים נשארים כדי לצפות בהצגה המיוחדת הזו מתחילתה ועד סופה.

גיוון של ההצגות ברפרטואר

הקהל רגיל להצגות מקוריות וגם על פי תסריטים מחו"ל, דרמות, טרגדיות, קומדיות ועוד. לכן לפעמים הם מעדיפים לראות הצגות של תיאטרון פרינג' שהן רכות יותר ויש בהן מסרים ייחודיים או סיפורים מרתקים. התכנים של תיאטרון פרינג' הם בדרך כלל קלילים ולכן הם משב רוח רענן בתוך ים של נושאים רציניים.

לאורך כל השנה יש כמה וכמה פסטיבלים במקומות שונים ברחבי הארץ ובכל אחד מהם מציעים הצגות שונות של קבוצת תיאטרון אורתו-דה, חלקם מוצגים על ידי שחקן יחיד ומקצתם על ידי שני שחקנים כאשר לכל אחד מהם יש תפקיד אחר במכלול ההצגה. ברוב המקרים השחקנים לובשים בגדים שמותאמים לתפקיד שהם מגלמים, כמו בגדים מצחיקים וכובע היתולי, אך אין תפאורה כיוון שמדובר בתיאטרון שוליים.

מעבר לקבוצת תיאטרון אורתו דה, מגיעים לחלק מהפסטיבלים גם קבוצות תיאטרון ייצוגיות ממדינות שונות והן מציגות הצגות הקשורות לפולקלור הייחודי של כל מדינה, או לחלופין בנושאים בין לאומיים אשר אין צורך בידיעת השפה, כדי להבין את כוונתם של השחקנים ואת המסרים שהם מעוניינים להעביר.

הקהל אוהב מאד לראות את ההצגות יוצאות הדופן המגיעות מחו"ל, כיוון שלפעמים הן שונות מאד מההצגות הישראליות וכך הקהל נחשף לפן אחר של התיאטרון שלא היה מוכר להם עד עתה.

לכל פסטיבל מגיעים קבוצות ממדינות אחרות בעולם וכך יש שוני בין הפסטיבלים אשר חוגגים אותם בחגים השונים ובכל רחבי הארץ.