תיאטרון מחול

אחד מהסימנים המובהקים של התרבות הוא תיאטרון מחול, אשר יוצר שילוב יפהפה ואלגנטי בין התיאטרון לבין המחול.

שילוב של סגנונות

בתחום התיאטרון יש כמה סגנונות כמו קומדיה, טרגדיה, דרמה ועוד. גם בתחום המחול יש כמה סגנונות של ריקוד כמו אתני, קלאסי מודרני ועוד. תיאטרון מחול מאחד בין סגנון תיאטרלי מסוים לסגנון  מחול מסוים וכך המנהל האמנותי של ההצגה יוצר הצגה הכוללת מחול עכשווי. הכוריאוגרף עובד עם השחקנים לאורך תקופה ארוכה על כל הריקודים ויוצר עבורם תבנית קבועה לכל ריקוד.

כדי ליצור מופע מרהיב אפשר להתמקד בסגנון מחול אחיד או כמה סגנונות שכולם אהובים. בהתאם להחלטות האמנותיות יתקבלו החלטות על הלבוש הן של הגברים והן של הנשים. ברוב המקרים מדובר בסטים תואמים או זהים ולפני כל ריקוד, הרקדנים של תיאטרון אורתו דה מחליפים את הביגוד ואת הנעליים על פי המחול הבא בתור. יש מקרים שבהם הם עולים יחפים על הבמה, נועלים נעלי בלט או לחלופין נעלי סטפס.

הפקה אמנותית

תיאטרון מחול הוא בדרך כלל תהליך הפקה ארוך ולכן לאחר כמה חודשים של למידה וחזרות מעלים מופעים במקומות שונים בארץ. המטרה היא להגיע לכל מקום לאורך תקופה ארוכה כדי שקהל רב ככל האפשר ייהנה מהשילוב הקסום בין התיאטרון לבין המחול. להצגה הזו מתלווים לא אחת קטעי שירה רבים אשר שרים השחקנים בהתאם להדרכה של המפיק המוסיקלי.

העובדה שיש על במה אחת של תיאטרון אורתו דה שירה, ריקוד ותיאטרון יוצרת מופע מוסיקלי סוחף והקהל נהנה לאורכו של כל המופע הן מהקול והן מהתנועתיות.

מופעים אתניים

יש גם מופעים אתניים הכוללים שירה בליווי של תזמורת אנדלוסית. הרפרטואר שלהם כולל בדרך כלל שירים אתניים מזרחיים מוכרים וגם שילוב של שירים חדשים. הזמרים או הזמרות, שרים את השירים המוכרים והאהובים והצופים נהנים מאד לחזור למחוזות ילדותם ולשמוע את השירים הללו.

פסטיבלים של מחול

בישראל יש גם פסטיבלים בנושאי מחול, כמו פסטיבל המחולות בכרמיאל שמתקיים אחת לשנה או פסטיבלים בין לאומיים שמתרחשים במרכז סוזן דלל בתל אביב. בפסטיבלים הללו אפשר ליהנות ממופעים נפלאים של להקות מחול מישראל וממקומות רבים מהעולם. כך כל מי שאוהב לראות תיאטרון מחול ייהנה להגיע למופעים הללו ולהרגיש שהוא חלק מהמופעים המגוונים.

ישנם ישראלים שאוהבים סגנונות ספציפיים של מחול ייהנו לראות מופע של להקות ייחודיות כמו הלהקה האירית lord of the dance  שמדגישה ומחצינה את הסגנון של הריקודים האיריים.

עם זאת רוב הקהל הישראלי יעדיף לראות תיאטרון מחול ישראלי המבוסס על הצגה ישראלית, שזורה בו מוסיקה ישראלית של שירים בעברית מתקופות שונות ובדרך כלל אלו שירים אהובים שהקהל נהנה זמזם ולשיר יחד עם הרקדנים והשחקנים כי כולם נכנסים לאווירה המיוחדת של המופע המרגש.