תיאטרון הוא עולם מופלא

אחד התחומים המרתקים בתחום האמנות הוא כל מה שמתרחש על בימת התיאטרון. אנשים מן השורה הופכים ברגע לדמויות מסקרנות בזכות שינויים שמתבצעים על הבמה כמו תפאורה, לבוש, אווירה ומוזיקה.

היערכות להעלאת הצגה חדשה

הנהלת התיאטרון אשר בוחרת את הרפרטואר לשנה הבאה בוחנת כמה וכמה אופציות להצגות שיועלו בהמשך על בית התיאטרון שלהם. לכל אחת מההצגות שנבחרו הבמאי בוחר את השחקנים ואת השחקניות המתאימים והכישרוניים ביותר מתוך כל השחקנים שמגיעים למבחנים.

כל שחקן מקבל תפקיד מסוים כמו שחקן ראשי ושחקן משנה ולומד את תפקידו בעל פה. לאחר מכן השחקנים נפגשים בקבוצות ולומדים את הטקסט יחד תוך הבנת השילובים של האמירות ביניהם ומה קודם למה. למידת כל הטקסט בעל פה אינו עניין של מה בכך ונדרשת הרבה סבלנות כדי ללמוד שוב ולזכור את כל המשפטים הללו.

השחקן צריך להיכנס לדמות התיאטרלית שאותה הוא מייצג ולכן הוא כל כולו אותו אדם והוא לא מחצין במהלך ההצגה שום פאן באישיותו של השחקן עצמו.

המעטפת של התיאטרון

כדי להכניס את הקהל לאווירה של ההצגה בהתאם לתחום שבה היא עוסקת, יוצרים תפאורה יפהפייה אשר בדרך כלל מתחלפת בסצנות השונות. זו יכולה להיות תפאורה שבה רואים בית, מרכז עירוני, שוק, משרד, או כל נוף אחר המתחבר להצגה.

התפארוה כוללת מעבר לרקע גם ציוד או ריהוט, כדי להגביר את השייכות לנושא ההצגה וליצור אותנטיות ואמיתות.

כניסה לדמות החדשה

הדרך להיות אדם אחר בתיאטרון היא באמצעות האיפור והתלבושות. האחראי על נושא התלבושות דואג לתפירה של התלבושות השונות בהתאם לדמות ולמידותיו של השחקן. יש מקרים שבהם מדובר בחליפה לגבר אם מדובר לדוגמה לאדם בעל תפקיד בכיר בבנק או גברת עם שמלה מתנפנפת אם היא מייצגת דמות של דוגמנית. לתלבושות יש תפקיד חשוב בהעברת המסר וככל שהן תהיינה מושקעות יותר כך הן יוצרות רושם רב ומעלות את הרמה של ההצגה כולה.

מחזות זמר הכוללים משתתפים רבים

כאשר מדובר במחזות זמר כמות השחקנים היא בדרך כלל רבה ומשתתפים בהם שחקנים וגם זמרים מוכשרים. במופעים הללו יש לכל שחקן דרך ארוכה בלמידת הטקסטים, לזמרים דרך ארוכה בלימוד השירים וקטעי הסולו. לכולם יחד יש בדרך כלל קטעי ריקוד, אשר מצריכים הרבה מאד חזרות כדי שכל הצעדים יתבצעו יחד ותהיה אחידות על הבמה.

יש מחזות זמר רבים שהקהל מכיר אותם ואת השירים כיוון שהם מבוססים על הצגות קודמות, ספר, שירים מוכרים ועוד. לכן במקרים הללו הקהל מזדהה מאד עם הדמויות ונהנה מהאווירה מלאת שמחת החיים.

לא אחת הציבור נהנה לשיר עם השחקנים ולהרגיש חלק מתוך החגיגה. זו הסיבה שיש מופעי זמר שמעלים אותם שוב ושוב בכל כמה שנים. גם אם התפקידים עוברים לשחקנים אחרים, עדיין מדובר במופע אהוב שסוחף אחריו קהל רב שמגיע לאולמות התיאטרון.