צ'רלי צ'פלין – השחקן הגדול מכולם

פרק א' – הוריו של צ'רלי צ'פלין

הוריו של צ'פלין היו אנגלים- קוקנים שחיים את עולם הבמה . הם נפגשו לראשונה ב 1881 בסיבוב הופעות של הפקת תיאטרון פרובינציאלית . הפגישה עם חבר למקצוע ולחיים הייתה כמו להביט במראה ולגלות את נפשם התאומה מבעד. הרומן הלוהט, החיזור הסוער והנישואים ההרסניים, כל אלה התחילו באהבת הנעורים הזאת . אך היה זה רק מקרה של אהבה ראשונה שנחשבה בטעות לאהבה אמתית . הוא היה בנו של סנדלר, היא בתו של קצב והעובדה שהיו תושבי לונדון, בני המעמד הנמוך שבאו מרקע דומה כל כך, תרמה גם היא לאשליה של ההתאמה המושלמת .

האנה צ'פלין

"למדתי ממנה כל מה שאני יודע. היא הייתה החקיינית המדהימה ביותר שראיתי מעודי. היא עמדה שעות בחלון, מביטה אל הרחוב ומשחזרת בידיה, בעיניה, ובארשת פנייה כל מה שהתרחש שם למטה ולא מפסיקה. אז, כשצפיתי בחנתי את מעשיה, למדתי לא רק לתרגם תנועות בידיי ובהבעות פניי, אלא גם לחקור את המין האנושי."

האנה, אמו של צ'רלי, הייתה נחושה להתעלות מעל המבוי הסתום המקצועי והחברתי שחיכה לנשים צעירות ולא נשואות כמוה בעולם המעמדי הקשוח של לונדון. "לילי הארלי", זהו שם הבמה שבחרה לעצמה. היא קיוותה להערים על הגורל בכך שתתחיל חיים חדשים בשם חדש. היא צפתה שאם ישחק לה המזל, היא תהיה להרפתקנית רומנטית בדיוק כמו השחקנית המפורסמת לילי לאנגטרי (שבהשראתה בחרה את השם). מלאת חיים, סקרנית ואימפולסיבית, האנה בת השש עשרה ברחה מביתה בכוונה לחפש את מזלה בתיאטרון. היא ידעה כי חייה של לאנגטרי היו ההוכחה לכך שפשוטי עם ומלכים יכולים להתייחס אל העולם באותה הדרך. בעקבות משפט זה בנתה האנה את חייה. כאשר נטשה את אביו העתידי של צ'ארלי ב 1883, היא ברחה לאפריקה להינשא ל"דג שמן יותר". האיש היה בן האצולה האנגלית, יהודי ושמו סידני הוקס. הוא רדף ושכנע את לילי בת השמונה עשרה לברוח יחדיו לדרום אפריקה, שם הם תכננו להתחתן ולהישאר לגור באחוזה של משפחתו העשירה. לפני שהספיקו השניים להתחתן כבר נכנסה לילי להריון עם אחיו הגדול של צ'ארלי. אף על פי שקשה לתאר את הוקס מפתה את הארלי (האנה) לנסוע לדרום אפריקה מתוך אהבה, קשה להאמין שאחרי שובה לאנגליה הייתה לילי קוראת לפרי אהבתם בשם "סידני", אילולא נותרו בה עדיין רגשות כלפי האב,  אף שהוא שיקר לה, ניצל אותה ואמלל אותה.  בעצב רב, חזרה לילי לאנגליה, שבורה, ענייה, בהריון מתקדם, וכנראה חולה בעגבת, שזוהי מחלת מין קשה. לא בזבזה זמן ומיהרה למצוא את אהובה הקודם, צ'פלין האב, ולחדש איתו את הקשר. והנה צ'ארלי צ'פלין נולד,  ב16 באפריל 1889 באנגליה. כשצ'ארלי היה רק בן שנה וחצי, אחרי חמש שנות נישואין להאנה, חזר צ'ארלי האב מסיבוב הופעות מוצלח בארצות הברית וגילה שהאנה נטשה אותו שוב. בדיון שנערך בבית המשפט לאחר שצ'ארלי האב סירב להיענות לבקשותיה לשלם מזון, האשימו השניים זה את זה בבגידה. במקום להכריע בשאלי מי חטא למי, החליט בית המשפט לטובת הילדים ופסק שאמם תקבל דמי מזונות בסך חמישה עשר שילינג לשבוע. אבל צ'ארלי האב עדיין פגוע מהבגידה של לילי עם ליאו דריידן, פשוט סירב לשלם. נחושה לפרנס את ילדיה, לילי שרה לפרנסתה.