פעילות תיאטרון אורתו דה בתחום התנועה ופנטומימה

הצגות תיאטרון כוללות שימוש רחב במגוון אלמנטים יצירתיים שאמורים להפוך את חווית ההצגה לעוצמתית יותר עבור הקהל הצופה בה. שניים מהאלמנטים המובילים הם: תנועה ופנטומימה. הצגות תיאטרון אורתו – דה כוללות לא מעט שימוש באלמנטים כאלה, ומצליחות באמצעות להשאיר בקרב הקהל רושם יוצא דופן.

יתרונות שילוב תנועה בהצגות תיאטרון:

 1. ביטוי חזותי: תנועה בהצגות תיאטרון מוסיפה ממד חזותי נוסף לשפה התיאטרלית. התנועה מאפשרת לשחקנים להביע רגשות, רעיונות וסיפורים דרך תנועה גוף, תנועת הידיים ושאר אברי הגוף, המעניקים מראה מופתי ויצירתי לקהל.
 2. מוסר הסיפור: תנועה משמשת ככלי להעברת מסר הסיפור בצורה חזותית ובידורית. השחקנים משתמשים בתנועה כדי לתמוך בתוכן הסיפור, להבהיר מחשבות ורגשות, וליצור דיאלוג חזותי עם הקהל.
 3. יצירת אווירה ואפקטים: תנועה יכולה ליצור אווירה מיוחדת וליצור אפקטים וקסמים בהצגה. השחקנים משתמשים בתנועה כדי ליצור אילוצים, טעויות גוף וקריאות וכן ליצור אפקטים חזותיים כמו תנועת אובייקטים ושינויי תנועה במרקמי הגוף.
 4. תקשורת חזותית: תנועה משפרת את תקשורת הגוף של השחקן ומעניקה לו כלי נוסף להבעת עצמו. התנועה עוזרת להביע מחשבות, רגשות וסטטוס דמויות.
ב- דקה התשעים - Last Minute

יתרונות שילוב פנטומימה בהצגות תיאטרון הם:

 1. ביטוי ללא מילים: פנטומימה מאפשרת לשחקנים להביע רעיונות, רגשות וסיפורים באמצעות תנועות הגוף והפנים, מבלי להשתמש במילים. היכולת להספיק את הסיפור בצורה בלתי מילולית מאפשרת קשר חזותי חזק יותר עם הקהל ויכולת להעביר הודעות ותחושות עמוקות.
 2. יצירת עולם והיכרות עם דמויות: פנטומימה מאפשרת לשחקנים ליצור דמויות מזווית חדשה ומצחיקה. השחקנים משתמשים בתנועה ובמימוש הגוף כדי להביא ליצירת דמויות מיוחדות וקסומות, המאפשרות לקהל להתחבר אליהן ולהזהיר אותן בצורה מופתעת ומרהיבה.
 3. יצירת הומור: פנטומימה נחשבת לכלי נפלא ליצירת הומור. השחקנים משתמשים בתנועה ובביטוי הגוף כדי ליצור מצבים מצחיקים, שכל תנועה או הבעה גורמת לצחוק ומגרה את הקהל.
 4. העצמת הדמויות: פנטומימה מאפשרת לשחקנים להביע דמויות בצורה יעילה ומרשימה. השחקנים משתמשים בתנועה גרכה הם מעבירים מסרים עוצמתיים וחזקים\ שמשאירים חותם על קהל הצופים.

הצגות שהתנועה והפנטומימה אינן חלק מהם יכולים ללקות בחסר:

 1. הגבלה ביכולת הביטוי: בהצגות ללא שימוש בתנועה ופנטומימה, הביטוי של השחקנים מוגבל לשימוש בדיבור ובביטוי פנים. זה יכול לפגום ביכולת להפגין רגשות ורעיונות להיות פחות מדויקים ועשירים, מכיוון שהתנועה והפנטומימה מוסיפה ממד חזותי נוסף לביטוי התיאטרלי.
 2. פחות אפשרויות עיצוב והופעה: השימוש בתנועה ופנטומימה מאפשר את היצירה של עולם גופני וחזותי רחב יותר. בהצגות ללא שימוש בתנועה ופנטומימה, האפשרויות לעיצוב והופעה יכולות להיות מוגבלות ופחות מרהיבות, מה שיוביל להפחתת חוויית הצפייה וההתרגשות של הקהל.
 3. פגיעה בדינמיקה ובאנרגיה: התנועה והפנטומימה בהצגות תיאטרליות מקנה דינמיקה ואנרגיה לביצועים. השימוש בטכניקות אלה מאפשר זרימה וזרימה של הסיפור, ויכולת ליצור שינויים וקינון גופני שמעניק תחושה של תנועה ושינוי באירועים. בהצגות ללא שימוש בתנועה ופנטומימה, יתכנו חוסר דינמיקה וחוסר השפעה ויזואלית, מה שיכול לגרום לחוויית הצפייה להיות פחות מרתקת.

הצגה "ספיקלס" של תיאטרון אורתו-דה בתל אביב היא הצגה מיוחדת מאוד שבמהלכה מבוצע שימוש במספר אלמנטים יצירתיים כגון תגועה עם זאת לא כוללת פנטומימה. "ספיקלס" היא הצגה המספרת את סיפורה של ילדה צעירה שעוברת לגור במסע מופלא בספיקלס. ההצגה משתמשת במוסיקה חיה, בתנועה וסצינות מרהיבות.

הצגת ספיקלס - חוויה ויזואלית מבריקה של אחד מהפנטומימאים הטובים בעולם, מרהיב, חכם ומענג!

עוד פרטים על תנועה ופנטומימה בהצגות תיאטרון בה אורתו דה:

בהצגה "שתי חברות וסוס אחד" של תיאטרון אורתו-דה בתל אביב, ישנם מספר אלמנטים של תנועה הנה כמה מהמרכזיים:

 1. תנועה גוף: השחקנים משתמשים בתנועות הגוף כדי לבטא רגשות, מצבי רוח והתנהגות של הדמויות בהצגה. התנועה גוף כוללת תנועות מתמשכות, פסטורליות, מחולות וגם תנועות פיזיות וחזותיות.
 2. תנועת הפנים: השחקנים משתמשים בתנועות הפנים כדי להביע רגשות, תחושות ותובנות של הדמויות בהצגה. תנועות פנים כוללות תנועות של העיניים, הפה, הגבות והשפתיים, המעניקות חיים ומעמיקות את הביטוי האמוציונלי של הדמויות.
 3. תנועת הסוס: ההצגה כוללת סצנות עם סוס, שמציגות תנועות ופעולות של הסוס במהלך ההצגה. תנועות הסוס כוללות ריצה, קפיצות, גאלופ, התחפשויות ותנועות קשורות לתקשורת עם השחקנים והדמויות האחרות בסצנה.

בוודאי, בהצגה "מעגל הגיר" של תיאטרון אורתו-דה בתל אביב ישנם אלמנטים של פנטומימה. ההצגה משתמשת בתנועות הגוף והפנים של השחקנים כדי להביע סיפור ורגשות בלי שימוש בדיבור. הפנטומימה משמשת כאמצעי יעיל להעברת מסרים ותקשורת חזותית, והיא מאפשרת לקהל להתחבר לסיפור ולחוותו מבלי להשתמש במילים. התנועה הפיזית המדויקת והכוללת של השחקנים מאפשרת תיאום מופלא בין הפעולות והתפקודים השונים של הדמויות בהצגה. דרך תנועה מדויקת וחזותית, הם מצליחים להעביר את הסיפור וליצור קשר חזותי מיוחד עם הקהלת.

 1. פנטומימה: השחקנים משתמשים בתנועות גוף ובביטוי פנים כדי להעביר רעיונות, רגשות וסיפורים בלי שימוש בדיבור. הם משתמשים בפנטומימה כדי ליצור אווירה חזותית מיוחדת ולהביע מצבי רוח ותחושות של הדמויות בהצגה.
 2. מוסיקה חיה: הצגה משלבת מוסיקה חיה כחלק מההופעה. המוסיקה משתלבת בצורה יצירתית עם הפעולות והתנועות במהלך ההצגה, מעניקה רקע אקוסטי ומשדרת אווירה נוספת לסיפור.
 3. תיאטרון אובייקטים: השחקנים משתמשים באובייקטים שונים כדי ליצור דמויות וסיטואציות בהצגה. הם מצליחים לתת לאובייקטים חיים ומספרים סיפור בלתי נשכח.
 4. תנועה רפורמיסטית: ההצגה משתמשת בתנועה רפורמיסטית, הכוללת תנועות מהירות, שינויים דרמטיים בכיווני התנועה ושימוש במרחב הבמה בצורה מרתקת.

לסיכום:

כן, שילוב של תנועה ופנטומימה בהצגות של תיאטרון אורתו-דה תורם להצלחתן.

השימוש בתנועה מספק ייחודיות וצדדים חזותיים מרהיבים להצגות, מאפשר יצירת תחושה של זרימה ודינמיקה ומסייע בהבעת רגשות, רעיונות וסיפורים בצורה חזותית חזקה. הפנטומימה מאפשרת להביע את הסיפור והרעיונות ללא שימוש בדיבור, בצורה חזותית ומקורית. שילוב השניים מאפשר שלמות ביטוי תיאטרלי ויוצר חוויית צפייה מרתקת ומרעננת. בכך, השילוב של תנועה ופנטומימה מעניק להצגות תיאטרון אורתו-דה את תערובת הדינמיקה, העומק והיצירתיות המיוחדים שלהן.