פסל חי

במדינות רבות בעולם כמו לדוגמה בצרפת, אפשר לראות במקומות תרבותיים כמו בסמוך למוזיאונים שחקנים רבים אשר יושבים או עומדים במקום מסוים ומשמשים פסל חי.

מהו פסל חי

פסל חי כשמו כן הוא, מדובר בשחקן שלובש בגדים מסוימים, נועל נעליים מתאימות,  חובש כובע וזאת בהתאם לדמות שהוא מייצג. זו יכולה להיות דמות מהמיתולוגיה היוונית, מצביא גדול שהיה ברומי העתיקה, מגלה ארצות כמו קולומבוס, צייר ייחודי כמו ואן גוך, מוזיקאי ששמו יצא ברחבי כל העולם כמו לדוגמה מוצרט ועוד.

אפשרות נוספת היא לייצג דמויות שהם חלק מתרבות מסוימת כמו לדוגמה אנשים שחיו במדינות אפריקה, דמויות של תושבים איטלקיים, צרפתים, שכים מהאמירויות, או כל דמות אחרת שהיא מוכרת בכל העולם ולכן נחמד לראות אותה על פסל חי.

האיחוד של פסל חי הוא שהשחקן תיאטרון בדרך כלל לא זז כלל. לאורך שעות רבות הוא עומד במקום מסוים ואינו נע לא ימינה ולא שמאלה. ברוב המקרים הוא מניח לפניו כובע או קופסה ובהם הוא אוגר את הכספים שהעוברים והשבים מניחים עבורו כאות הוקרה על הדמות שהוא מייצג ועל העובדה שהוא עומד כמו פסל חי לאורך שעות רבות. לכולם ברור שמדובר בתפקיד שהוא קשה ביותר לאור השעות הרבות שבהן הוא עומד ולא זז.

פסל חי בישראל

השחקנים של תיאטרון אורתו-דה אימצו את האופציה של פסל חי ומציגים זאת במקומות רבים בארץ. זה קורה במופעים מיוחדים כמו פסטיבלים להצגות תיאטרון, מופעי רחוב, פסטיבלים להצגות ילדים ועוד. לקראת כל פסטיבל או מופע רחוב השחקנים מעלים בסיעור מוחות ביניהם כמה אופציות של דמויות שכדאי לכל אחד מהם להציג וזאת כדי ליצור קישור לנושא המרכזי שיש בפסטיבל או במופע רחוב. לאומנים שונים שיהיו בתהלוכות, למייצגים שיוצגו בפסטיבל עם קישור לאחת ההצגות שמעלים השחקנים של תיאטרון אורתו-דה, או כל רעיון אחר שהוא יוצא דופן.

הקהל מצביע ברגליים וברגע שהם רואים פסל חי עם דמות מרתקת ומסקרנת, הם יעמדו לידה הרבה מאוד זמן ויסקרו את הפסל מכף רגל ועד ראש. ברוב המקרים השחקן לא יזוז יישאר במקומו אך יש גם מקרים שמתוקף התפקיד הוא משוחח עם הקהל מילים בודדות ואף מבצע פעולות היתוליות. קהלים רבים מעריכים את ההשקעה של השחקן, בלבוש המקורי שהוא לובש אשר מייצג את הדמות הזו ולכן ליד כל פסל חי, הם מניחים בתוך הקופסה או הכובע כמה מטבעות לרווחתו של השחקן.

יש פסטיבלים שבהם השחקנים של תיאטרון אורתו דה מציגים פסל חי אחד ויש גם מקרים אחרים שכמה שחקנים מציגים דמויות שונות והם מפוזרים בכל המתחם.

אם גם אתם אוהבים לראות פסל חי אתם מוזמנים להגיע לפסטיבלים השונים שבהם השחקנים של תיאטרון אורתו-דה מבצעים מהלך זה. הם נהנים מאוד מהאופציה הזו ואין ספק שגם אתם תהנו מהמייצג שאותו אתם רואים.