פנטומימה לילדים בתיאטרון

הצגת פנטומימה היא הצגה המציגה סיפור או רעיון באמצעות תנועות גוף בלבד, ללא שימוש במילים. הפנטומימאי משתמש בתנועות ידיים, גוף, פנים ועיניים כדי להעביר את המסר של ההצגה.

הפנטומימאי הוא שחקן מוכשר בעל כישורי תנועה והבעה מפותחים. שחקן שיודע ליצור דמויות, ועיצובים ולהעביר מסרים באמצעות תנועות הגוף שלו.

הצגות פנטומימה לילדים הן הצגות משעשעות ומהנות. הילדים אוהבים לראות איך הפנטומימאי מספר את הסיפור ומציג את הדמויות באמצעות תנועות הגוף והן מאפשרות לילדים לפתח את הדמיון ואת היצירתיות שלהם.

כאשר בוחרים נושא להצגת פנטומימה לילדים, חשוב לקחת בחשבון את הגיל של הילדים ואת רמת העניין שלהם. ילדים צעירים יותר עשויים להעדיף סיפורים פשוטים ומצחיקים, בעוד שילדים גדולים יותר עשויים להעדיף סיפורים מורכבים יותר או נושאים מעוררי מחשבה.

פנטומימה לילדים בתיאטרון אורתו – דה

דניאל זפרני ,אחד מהפנטומימאים המוכשרים בעולם, מציג בתיאטרון אורתו – דה כבר שנים רבות. בין השאר, דניאל מציג בהצגה ספיקלס, הצגה מוביל בתחום אומנות הפנטומימה המתאימה לילדים גדולים ולמבוגרים.

"ספיקלס" היא קומדיה פיוטית ואנושית, המספרת ללא מילים את סיפורו של אדם במאבקו מול גורלו ומול כוחות הטבע. ההצגה עוקבת אחר האדם במהלך תחנות בחייו, החל מהילדות ועד הזקנה.

הילדים, וגם המבוגרים, הצופים בהצגה מבינים את תנועות הגוף ועוויות הפנים של השחקן ומביעים את הרגשות שלהם בהתאם להתפתחות העלילה. לעתים הם צוחקים, לעתים הם מתלהבים ומוחאים כפיים ולעתים הם יושבים פעורי פה ועוקבים במתח אחרי סיפור העלילה.

סוגים אחרים של הצגות פנטומימה לילדים, הצגות העוסקות בנושאים קלים יותר כמו הצגות פנטומימה המבוססות על סיפורי ילדים מוכרים, הצגות פנטומימה המתבססות על סיפורים מקוריים שנכתבו במיוחד עבור הילדים במטרה להציע להם חוויה חדשנית ומאתגרת או גם הצגות פנטומימה לילדים העוסקות בנושאים אקטואליים המדברים אל לב הילדים כמו שלום עולמי, שמירה על הסביבה ועוד במטרה לעודד את הילדים לחשוב על העולם שמסביבם ולפתח בהם את היכולות להבין את הסביבה שבה הם חיים וגם את עצמם.

כדי להיכנס לדמות שאותה הם מציגים, הפנטומימאים בתיאטרון לבושים בדרך שמייחדת  את הדמות שאותה הם מציגים כדי להעביר את המסרים בצורה ברורה. אם למשל הם יחבשו צילינדר לראשם, יהיה ברור לצופים שמדובר באציל אנגלי ואם הם ילבשו בגדים ישנים, הקהל יבין שמדובר בפליט או באדם עני.

להצגות פנטומימה לילדים יש מספר יתרונות:

הפנטומימה מתאימה לילדים מכל רקע ומכל תרבות

הפנטומימה מתעסקת בתקשורת ללא מילים, ולכן היא מתאימה לילדים מכל רקע תרבותי ושפה. הפנטומימה היא אומנות המתחברת עם ילדים מכל חלקי העולם.

מפתחת את היצירתיות והדמיון

הפנטומימה מאפשרת לילדים לשחרר את הדמיון לזהות את הדמויות וללמוד לחוש את הסיטואציות ואת העלילה ללא מילים. הילדים לומדים לקרוא בין השורות ולהבין הסיפור שמתרחש באמצעות תנועה, ביטויי פנים ושפת גוף.

הבעה רגשית

הילדים הצופים בהצגות פנטומימה לומדים לזהות רגשות שונים כמו שמחה, עצב, כעס, פחד  ועוד הבאים לידי ביטוי ללא מילים ומסייעת להם להתמודד עם סוגי הרגשות השונים.

שיפור מיומנויות תקשורת

הפנטומימה דורשת קשב לשפת הגוף ומסייעת בשיפור התקשורת הלא-מילולית.

חווית צפייה נהדרת

הפנטומימה מעניקה חווית צפייה נהדרת, מצחיקה ומרתקת. לא אחת היא מפעילה את החיוך ומעודדת חוש הומור ויצירת קשר עם אמנים מעולם התרבות.

ערכים ומוסר:

 הצגות פנטומימה יכולות להעביר ערכים שונים בדרך מרתקת וחווייתית.

לסיכום, הצגות פנטומימה לילדים הן הצגות ללא מילים, אמנם יש דעות הטוענות כי הצגות פנטומימה אינן מתאימות לילדים, אך זו טעות. בתיאטרון אורתו – דה נהנים הילדים מסוגים שונים של הצגות פנטומימה ולומדים ליהנות מכל סוג של הצגה.