סדנאות משחק: ללמוד איך להיות שחקן

בין אינספור המקצועות בשוק העבודה, קריירת המשחק בולטת כאחת הקריירות הייחודיות והיוצאות דופן ביותר. שחקנים, בשונה מרוב העובדים, לא מגיעים לעבודה בשמונה בבוקר ומסיימים בשעות אחרי הצהריים המוקדמות, הם שוקעים בהפקות שונות, מציגים את  הכישרון והיצירתיות שלהם בפני קהל מגוון ועובדים מסביב לשעון ובשעות לא שגרתיות.

משחק דורש רמה מסוימת של כישרון מולד, אך זהו גם מקצוע הדורש לימודים והתפתחות מקצועית מתמדת לאורך כל הקריירה. כדי להצליח בקריירה במשחק, מלבד כישרון והרבה מזל, מומלץ ללמוד בבתי ספר למשחק המציעים גישות וטכניקות שונות. לחלק מבתי הספר למשחק יש  ניסיון רב והיסטוריה ארוכת שנים והם מציעים לימודי משחק בתוכניות רב שנתיות. ולחילופין, אפשר לבחור בלימודי תיאטרון אקדמיים, המובילים לתואר ראשון, ותארים מתקדמים, המתמקדים באומנויות הבמה בכללותה וכוללים יותר מסתם משחק.

האם אפשר לבנות קריירה כשחקן ללא סדנאות משחק?

אמנם ייתכנו אנשים הטוענים שנולדו עם כישרון טבעי לבמה, אך חשוב להכיר בכך שהצלחה אמיתית בתעשייה דורשת התפתחות מתמשכת, למידה ורכישת כלים נוספים. דילוג על הכשרה פורמלית במשחק יכול לעכב משמעותית את ההתקדמות ואת ההזדמנויות של השחקן.

בית ספר למשחק משמש כבית לשחקנים החולמים על הצלחה ומספקים להם סביבה שבה הם יכולים לחדד את הכישרונות שלהם ואת היכולת ולהציג את עצמם בפני קהל הצופים ובפני מנהלי הליהוק כשחקנים מיומנים. הדרך להצלחה בתעשייה בנויה על מספר מרכיבים בסיסיים, כאשר ההכשרה פורמלית היא אחד מהם ולא נגזים אם נאמר שהיא גם החשובה מבניהם.

 

השחקן הוא היהלום, בית הספר הוא סדנת הליטוש

בעוד כישרון טבעי הוא ללא ספק חשוב, לימודים סדנאות משחק עוזרים לחדד ולהעצים את הכישרון הזה ובסופו של דבר הופכים את הלומד למקצועי יותר. נכון, בית ספר למשחק אינו מטמיע בשחקן את הכישרון, אבל הוא מצייד אותו בכלים, בטכניקות ובאפשרות לשתף פעולה עם שחקנים אחרים, גורמים התורמים לצמיחתם.

אמנם רוב השחקים נולדים עם כישרון טבעי למשחק, אך חשוב לחדד ולפתח את הכישרון המולד הזה. אפשר להגדיר זאת כך, הלומד הוא היהלום, ובית הספר הוא המלטש שמשפר את הברק והפוטנציאל של היהלום.

 

סדנאות משחק מאפשרות ללומדים להתנסות במשחק

בבית הספר למשחק יש ללומדים את האפשרות להתנסות במשחק.

כשאתם לא לומדים משחק, אתם למעשה אף פעם לא חווים את המשחק. כל מה שאתם יכולים לעשות זה לעמוד מול המראה ולדקלם מונולוגים. נכון, גם בבית הספר למשחק אתם  מדקלמים מונולוגים, אך בהבדל משמעותי. אתם לא מדקלמים אותם מול המראה, אלא מול קהל שנותן לכם הערות ותגובות ומאפשר לכם להשתפר ולהתפתח כשחקנים.

 

בית ספר ללימודי משחק מאפשר לך לקשור קשרים בתעשייה

אמנם הלימודים בבית ספר למשחק אינם מבטיחים שתהפכו לכוכבי המחר, אך הם מציעים הזדמנות חשובה ליצור קשר עם אנשי מקצוע מוערכים בתעשייה. במהלך הלימודים, תהיה לכם הזדמנות ליצור אינטראקציה צמודה עם שפע של שחקנים, בימאים ואנשי מקצוע נוספים. בדיוק כפי שמתכנת מפתח אפליקציות מתחיל שואף ללמוד ממתכנתים מנוסים, כך שחקנים צעירים מעוניינים להכיר מקרוב את האליטה של התעשייה, ללמוד מהם ולהיות אתם בקשר במשך כל שנות הלימודים.

 

טיפים לשחקן המתחיל באדיבות "תיאטרון אורתו דה"

 

לכו תמיד עם גישה חיובית

שמירה על גישה חיובית היא קריטית להצלחה. כאשר אתם משתתפים באודישן, מנהלי הליהוק מתמקדים אך ורק בהערכה של התאמתכם לתפקיד. הם אינם מודאגים מהבעיות האישיות שלכם, מכישלונות או ממכשולים אחרים שאולי חוויתם לאחרונה. לכן כשאתם מגיעים לאודישן שימו את כל הבעיות והרגשות בצד ואמצו גישה חיובית, גם אם אתם לא מרגישים כך באופן טבעי, והתמקדו בהצגת האני שלכם בדרך הטובה ביותר.

 

לכו לכמה שיותר אודישנים

ככל שמספר האודישנים גדול יותר, כך ייטב. אומנם לא כדאי להשתתף בכל אודישן ללא הבחנה, אלא להתמקד באודישנים שבאמת מעניינים אתכם. על ידי השתתפות במספר אודישנים בו-זמנית בתוך מסגרת זמן מסוימת, הסיכויים שלכם להשיג תפקיד מתאים גדלים באופן משמעותי.

 

לחלום פחות, להתרכז בפרקטיקה

שחקנים מתחילים רבים עשויים למצוא את עצמם חולמים בהקיץ ומדמיינים איך יהיה לשבת  עם בן אפלק בהפסקת צהרים בעת צילום סדרות בהוליווד או מדמיינים את רגע הפריצה שלהם לתהילה עולמית. למרות שזה טבעי, ואפילו מעורר השראה לחלום חלומות, חשוב לשמור על תחושת פרספקטיבה ולא להיסחף עם פנטזיות מוגזמות או במילים פשוטות: אל תחיו בסרט".

כשחקנים, חיוני להתמקד במצב הנוכחי ולעשות בחירות שיניעו אתכם קדימה למסלול ריאלי ובר השגה. חשוב לשמור על רגליים נטועות היטב על הקרקע, מכיוון שחולמנות מוגזמת עלולה להוביל למצב שבו שחקנים מוצאים את עצמם תקועים בעולם של פנטזיה במקום להתמודד עם המציאות של התעשייה.

שאלות תשובות:

סדנאות משחק ולימודי משחק מתאימים לכל אדם שמעוניין להתנסות ולפתח את יכולותיו בתחום הביטוי האמנותי. לימודי משחק יכולים לסייע ללומדים להתפתח ולגלות ולהעצים את פוטנציאל המשחק הטמון בו.

אם אתם רוצים ללמוד איך להיות שחקן, לימודי משחק בקבוצה ובסדנאות משחק מציעים יתרונות רבים. הם מאפשרים ללומדים ללמוד אחד מהשני, להתפתח בסביבה לימודית תומכת, לשתף חוויות מתהליכי יצירה שונים ולהפיק מכך לקחים ומסקנות שיקדמו את הלומדים.

יש דרכים רבות ללמוד להיות שחקן, אפשר להשתתף בסדנאות משחק, אפשר ללמוד בבתי ספר ייחודים למשחק ואפשר ללמוד לתואר אקדמאי בתחום באחד מהמוסדות להשכלה גבוהה ולקבל מבט רחב ומקיף יותר על עולם המשחק בעבר ובהווה.