סדנאות אימפרוביזציה מדהימות

סדנאות אימפרוביזציה הן סדנאות אלתור שמעבירים שחקנים מקצועיים, כדי ללמד את הקהל כיצד לבצע פעולות שונות הקשורות למשחק.

חוש דרמטי של המשתתפים בסדנה

תיאטרון אורתו-דה מפעיל סדנאות אימפרוביזציה ובהן השחקנים בוחרים בכל פעם נושא אחר ומלמדים את משתתפי הסדנה כיצד לבצע פעולות כאלה ואחרות במסגרת המשחק. לאנשים שיש חוש דרמטי יש רצון עז להיות על הבמה ולבצע פעולות כמו השחקנים המוכשרים.

עם למידה נכונה, הדרכה והכוונה הם יכולים לבצע את הפעולות הללו. השחקנים מלמדים אותם את בסיס העשייה של דמויות שונות, פעולות שהם עושים ואת אופן ההפעלה התמידי של שפת הגוף. המטרה היא שהצופים יבינו מתוך תנועות הידיים את המתרחש, כיוון שלא חייבים בשביל זה קול וסיפורים.

הסדנאות הללו נמשכות כמה שיעורים שבכל אחד מהם התלמידים מבצעים משחק של דמויות שונות והשחקנים מעניקים להם טיפים כיצד לבצע מהלכים שונים, להעביר מסרים ולבצע דברים באופן חד כך שהקהל יבין ללא ספק את כוונתו של השחקן.

אלתורים על הבמה

סדנאות אימפרוביזציה מיועדות לביצוע של אלתורים שהם משחק של שחקנים באופן לא מתוכנן. הם מגיעים לבמה ואין להם מושג מה יהיה הנושא ותוך כדי הסדנה זורקים להם תחומים מסוימים, מקרים, שמות, דמויות ספציפיות והם צריכים לאלתר מהנקודות הללו עלילה שהם ממציאים בראש תוך כדי העשייה, או לחלופין הם אמורים להמשיך עלילה שהתחיל אחד השחקנים של תיאטרון אורתו-דה.

כדי לבצע אלתורים השחקן אמור להיות מאד מרוכז, לחשוב על כל צעד שהוא מבצע כדי ליצור לכך תהודה ולגרום לקהל להבין. אלתורים רבים נעשים באופציה של פנטומימה ולכן קיימת חשיבות רבה למשחק מורכב, כדי להעניק לכך משמעות והמון הבנה.

יצירתיות בתיאטרון

סדנאות אימפרוביזציה מאפשרות לכל משתתף בסדנה להביע את עצמו באופן בולט. זו ההזדמנות שלו להפעיל את החוש היצירתי שלו וליצור משהו חדש לחלוטין, לחשוב על רעיונות מקוריים ולהוביל אותם על הבמה. זוהי דרך מצוינת להבעה מול המשתתפים האחרים או מול הקהל.

האלתור עוזר למשתתפים גם בחיי היום יום שלהם ולכן מקומות עבודה רבים רושמים את העובדים שלהם לכמה מפגשים של סדנאות אימפרוביזציה. הלמידה הזו מסייעת להם במהלך העבודה כדי להביע את עצמם, להבין את האחרים וגם לסגל לעצמם צורות חדשות של התנהלות שהן הנכונות ביותר לתפקיד שלהם.

הם נהנים מאד מהאופציה שפתח בפניהם תיאטרון אורתו-דה וההשתתפות היא לכמה מפגשים או מפגש אחד מרוכז במסגרת יום כיף או יום גיבוש שמתאמת הנהלת החברה לעובדים, כדי להוציא אותם מהשגרה היום יומית במשרדים.

אלתור בפסטיבלים

תהלוכות רחוב ופסטיבלים (לדוגמה: פסטיבל חיפה) שמגיעים אליהם הרבה מאד אנשים, הם אחד המקומות המתאימים ביותר לבצע אימפרוביזציה מול הקהל על נושאים שאנשים זורקים ולהפוך זאת תוך כמה דקות להצגה מצחיקה, שהקהל נהנה ממנה מאד וגם השחקנים עצמם לא יודעים מה יהיה בסופה.