אורתו דה תיאטרון מציג מופע ללא מילים

עולם התיאטרון הוא עולם עשיר ומגוון, עם כמה סוגים שונים של הצגות המתאימים לכל הקהלים. אחת מצורות התיאטרון הייחודיות והכובשות ביותר היא הפנטומימה, שהיא מופע ללא מילים. שחקנים מוכשרים המבצעים פנטומימה יודעים להעביר מסרים בצורה מדויקת באמצעות שפת גוף שנבחרת לכל תפקיד ולכל סיטואציה במיוחד למטרה זו ולהנאתם הרבה של הצופים.

הצגת פנטומימה

לאור העובדה שבכל מיני מדינות מדברים בשפות שונות, טוב לדעת שיש שפה אחת שהיא בין-לאומית ומוכרת ובעיקר מובנת לכל תושבי העולם והיא פנטומימה. ישנם מחזות רבים שבהם המבצע הוא אדם אחד, המציג באמצעות פנטומימה סצנות שונות, שבכל אחד מהם הוא מספר סיפור. בעבר חשבו שמכיוון שאין טקסט במופע מסוג זה, הקהל לא יבין במה מדובר ולכן לא יבין בפועל את המופע.

אבל עם הזמן התברר שחשיבה זו שגויה. כל אחד מהשחקנים המבצעים פנטומימה יוצר בדמותו המון פעולות שמסבירות בדיוק מיהו אותו אדם, על מה ההצגה, איך היא מתפתחת ועוד. באמצעות מופע ללא מילים השחקן מבטא בשפת הגוף שלו את הפעולות השונות האופייניות לדמות שאותה הוא מגלם וכך הוא למעשה מסביר באמצעות שפת הגוף שלו, את קו החשיבה של אותה דמות כמו לדוגמה בהצגה בייביז.

CHOCOLITOS _-שוקוליטוס

פסלים חיים תיאטרליים

פסלים חיים הם אופציה נפוצה ומוכרת של פנטומימה ברחבי העולם. רבים רואים אותה ברחובות פריז וערי תיירות נוספות בעולם. קהלים רבים מעריכים את ההשקעה של השחקנים בבגדים המקוריים שהם לובשים ובכך מייצגים את הדמות שהם מגלמים. כך, ליד כל פסל חי, הם מניחים כמה מטבעות בתוך הקופסה או הכובע עבור השחקן. גם שחקני תיאטרון אורתו-דה מציגים פסלים פנטומימה חיים במקומות רבים בישראל, ביניהם פסטיבלים, מופעי רחוב, פסטיבלים להצגות ילדים ועוד.

התיאטרון מציע שפע של אפשרויות בילוי, והפנטומימה היא רק אחד מהמופעים יוצאי הדופן שהקהל יכול ליהנות מהם. בין שזה באמצעות שפת גוף, פסלים חיים או טכניקות יצירתיות אחרות, התיאטרון מציע הצצה לחוויה האנושית שהיא אוניברסלית ואישית מאוד.

לתיאטרון יש את הכוח לרגש אותנו בדרכים עמוקות. וכך גם תיאטרון אורתו-דה שהוא קבוצת תיאטרון שכובשת את הקהל כבר שנים עם מופעים חדשניים ודינמיים כמו שתי חברות וסוס אחד, המשרתים עסקי קופים ועוד. הם מציגים שורה של מופעים מרגשים שישמחו את הקהל בכל הגילאים. מתיאטרון חזותי לפנטומימה, מקומדיה ועד דרמה.

הצגות התיאטרון

אחת ההצגות הקומיות האהובות ביותר היא "מרק עוף". המופע המצחיק הזה משלב ליצנות מודרנית, תיאטרון ויזואלי בסגנון "קריקטורה" וקילוגרמים של הומור. זאת כדי לספר את סיפורם של שני שפים מפורסמים שמנסים לבשל מרק עוף מול הקהל, אבל לעוף "פולקה" יש תוכניות אחרות! המופע הידידותי למשפחות הוא להיט בקרב קהלים מכל הגילאים.

ב-28.05.23 הצגה זו תוצג בפסטיבל Duisburg בגרמניה

הצגת פנטומימה נוספת בגדר חובה היא "ספיקלס", בכיכובו של דניאל זפרני, אחד הפנטומימאים המוכשרים בעולם. קומדיה פואטית ואנושית זו שהיא מופע ללא מילים ומספרת את סיפור מאבקו של אדם בגורלו ונגד איתני הטבע. עם הוויזואליה המרהיבה וההומור המענג שלה, "ספיקלס" הוא מופע שאסור לפספס.

גם הצגה זו תוצג בפסטיבל Duisburg בגרמניה, ב-27.05.23

למי שמעדיף משהו יותר דרמטי, "אבנים" הוא מופע עוצר נשימה שזכה בתואר "אחת מעשרת המופעים הטובים בעולם". בהשראת הפסל 'מורדי הגטאות' של נתן רפופורט, "אבנים" מספר את סיפורה של שלשלת ציפור שמעירה את האנדרטה של מורדי הגטאות, והמסע הפואטי, הקומי-טרגי שאחריו. עם הפסקול הייחודי והתנועה הווירטואוזית שלו, "אבנים" הוא מופע שישאיר רושם עמוק על הצופה.

לילדים, "בייביז" היא מייצג ויזואלי מהפנט ומענג המספר את סיפורם של שלושה תינוקות ענקיים שעדיין לא למדו ללכת ונמלטים בסתר מהלול כדי לצאת אל העולם החיצון. ים סוער, פקקים בכביש, רעב ושאר צרכים מיוחדים לא יעצרו אותם, עד שיצליחו להגיע למחוז חפצם ולנגן את האופרה המפורסמת בעולם.

הצגה זו תוצג בחוה"מ פסח 9-10-11 אפריל 2023-במסגרת פסטיבל חיפה להצגות ילדים (עליו נרחיב בהמשך) – המתחם הבין-לאומי בניהולה האמנותי של קבוצת התיאטרון אורתו-דה.

למי שאוהב קומדיה טובה, "טרמינל 1" היא ההצגה הכי מצחיקה שיש, במהלכה צעירים ומבוגרים פורצים בצחוק יחד. המופע חסר המילים הזה מלא בהומור, קסם והמצאות, והוא מבטיח שהשמיים אינם הגבול.

לבסוף, לראשונה בישראל, "מעגל הגיר" היא הצגה קלאסית בעיבוד אקטואלי לתיאטרון רחוב באוויר הפתוח. את הפרשנות הפרועה הזו לדימוי המשפט במחזה "מעגל הגיר הקווקזי" של ברכט מביים אברהם דנה – אבי תיאטרון הרחוב הישראלי. עם מסכות, תלבושות מרהיבות והתנועה המחשמלת, "מעגל הגיר" הוא מופע שכדאי לראות.

פסטיבל הצגות ילדים חיפה 2023 מתחם תיאטרון רחוב בין-לאומי

מתחם התיאטרון הפתוח גאה לחגוג 33 שנים לפסטיבלי תיאטרון חדשניים לילדים המרחיבים את גבולות האפשרי. אמנות זו היא לעיתים נועזת, מסוכנת ומאתגרת עבור השחקנים ותוך כדי משחק הם נוגעים בנקודות ספציפיות אצל כל צופה ללא קשר לגילו. קבוצת התיאטרון ORTO-Da, המושרשת במסורת של תיאטרון רחוב, נרגשת להציג את השנה התשיעית לפסטיבל פורץ דרך זה מהארץ ומהעולם.

במהלך הפסטיבל יתקיימו בו 15 פרויקטים בין-לאומיים, מקוריים וחדשניים של מיטב האמנים מצרפת, גרמניה, איטליה, אוסטריה, הולנד, ספרד, ברצלונה, ארגנטינה וישראל ימלאו את רחבת התיאטרון וגן בנימין ביופי, תעוזה, שירה והשראה.

לכל הצגה יש את הסגנון הייחודי שלה, אבל לכולם יש מכנה משותף – האדם וחוזקו וגם שבריריותו. זכות גדולה היא לקדם ולבסס את אמנות תיאטרון הרחוב בישראל ולהעניק לקהל מפגש תרבותי מעשיר.

אתם מוזמנים להגיע כדי ליהנות מהימים הנפלאים של הפסטיבל הזה שמפגיש את מיטב התיאטרון מרחבי העולם בחול המועד פסח 9-10-11 אפריל 2023, כדי להעניק חוויה תרבותית מרגשת ויוצאת דופן לכל בני המשפחה.