הקסם של פנטומימה

פנטומימה היא סוג ייחודי של תיאטרון אשר בדרך כלל מורכב משחקן אחד אשר מראה לקהל קטעים תיאטרליים ללא שימוש בקול. הייחוד באופציה זו הוא שהקהל מבין את קו החשיבה של השחקן גם כאשר לא נאמרות מילים.

הקסם של פנטומימה

שחקני הנישה של הפנטומימה בתיאטרון אורתו-דה, הם שחקנים מאד מוכשרים אשר יודעים להביע את מחשבותיהם ואת רצונותיהם באמצעות תנועות גוף מדויקות ביותר. לאור זאת הקהל חד האבחנה מבין היטב את השתלשלות העניינים ויכול להבין מה קורה בהצגה. כך הקהל מזדהה עם כל מה שקורה על הבמה, מתגלגל מצחוק יחד עם השחקן תיאטרון וכל המשתתפים וההנאה היא מלאה.

הכישרון של שחקני הפנטומימה

שחקני פנטומימה לומדים בבתי ספר מיוחדים בארץ ובעולם וזאת כדי לדעת לבצע את התנועות המיוחדות, אשר מאפיינות את ההצגות של שחקני פנטומימה. הם מתאמנים לאורך שעות רבות בכל יום וזאת לאורך כל תקופת הלימודים, כדי להטמיע את האופציות השונות של פנטומימה ולהצליח לשדר אותן לקהל בהצגות השונות של תיאטרון אורתו-דה.

הצגות פנטומימה

הצגות פנטומימה מתבצעות במקרים רבים בפסטיבלים אשר נערכים מעת לעת בארץ ובעולם. הן השחקנים הישראלים והן השחקנים מחו"ל שמתארחים בישראל מציגים הצגות שונות בקטגוריה של פנטומימה. זאת כיוון שמדובר בשפה בין לאומית וכל אחד בקהל יכול להבין את ההתנהלות הכללית. במקומות שונים בפסטיבלים הללו, אפשר לראות את שחקני פנטומימה על הבמות הקטנות, או על הדשא והם מעבירים לקהל הרחב הצגה קצרה או ארוכה על נושא מסוים.

בדרך כלל הקהל מוקסם הן מהנושא, הן מהאופן בו הכול מוצג והן מקלילות התנועה של הפנטומימאים כיוון שדבר זה מותיר רושם עז על כל צופה, התנועה המהירה של הידיים ושל הרגליים, הצעדים שהם כאילו דריכה במקום והידיים הישרות, כאילו שהן מונחות על וויטרינה או על קיר בבית או מחוצה לו.

יש מקרים שבהם הצופים מנסים לנחש על מה מדובר ובדרך כלל שאר הצופים כבר מגלים להם את הרקע הכללי וכך קל להם הרבה יותר להתקדם ולהבין את השתלשלות העניינים לאורכה של ההצגה.

פסלים חיים

בפסטיבלים ובמקומות מרכזיים נוספים, אפשר לראות מדי פעם שחקנים אשר מבצעים פעולות של פסלים חיים. הם לבושים בבגדים המזכירים תקופה מסוימת ובדרך כלל אינם נעים. אך יש מקרים שכאשר מתקרבים אורחים הם מראים להם את נפלאות הידע שלהם בתחום פנטומימה. המפגש בין השחקן לאנשים הזרים הוא מוצלח ומפתיע ולכן גורם תמיד לגלי צחוק אצל כולם.

לימוד תיאטרון

מי שמגיע אל תיאטרון אורתו דה, מעוניין לא אחת להשתתף בסדנאות אימפרוביזציה שבהן לומדים גם את המשחק בסגנון פנטומימה. מי שהוא מוכשר בנושא תיאטרלי, או לחלופין הוא מגלה את הכישורים שלו תוך כדי הסדנה, נהנה מאד מכל שיעור וכך הוא מגיע לכמה שיעורים ברצף על פי כמות השעות בכל סדנה ספציפית.