הצגות תיאטרון רחוב לשעשע את כל המשפחה

כאשר מזג האוויר מתחמם והפעילויות בחוץ הופכות פופולריות יותר, למה שלא תנסו בילוי קצת אחר עם המשפחה שלכם ותלכו להצגה של תיאטרון רחוב? תיאטרון רחוב הוא סוג של תיאטרון המתרחש בחוץ, לרוב במרחבים ציבוריים כמו פארקים, רחובות וכיכרות. זו יכולה להיות חוויה משעשעת ומרתקת עבור אנשים מכל הגילאים, ומציעה דרך ייחודית ליהנות מאמנות המוצגת באופן חי.

תיאטרון רחוב 

תיאטרון רחוב הוא צורת אמנות תוססת ומגוונת, הנהוגה בתרבויות רבות ברחבי העולם במשך מאות שנים. במדינות מסוימות, תיאטרון רחוב שימש סוג של מחאה פוליטית, בעוד באחרות הוא היה דרך לשמר סיפורים ומנהגים מסורתיים. לדוגמה, בהודו, קבוצות תיאטרון רחוב הידועות בשם "נוקאד נטאק" מופיעות ברחובות במשך עשרות שנים, הן עוסקות בנושאים חברתיים ופוליטיים ומחנכות את הציבור בנושאים חשובים כמו בריאות והיגיינה. באירופה, לתיאטרון רחוב יש היסטוריה ארוכה ועשירה, עם פסטיבלים ואירועים רבים החוגגים את צורת האמנות. פסטיבל השוטים בבלגיה, למשל, מפגיש אמני רחוב מרחבי העולם לשבוע של מופעים, סדנאות ופעילויות אחרות. תיאטרון הרחוב ממשיך להתפתח ולהתחדש, כאשר צורות חדשות של מופע וסיפור צצות כל הזמן, מה שהופך אותו לחלק מרגש ודינמי מהנוף התרבותי.

קבוצת תיאטרון אחת שעושה גלים בעולם תיאטרון הרחוב היא אורתו-דה. הלהקה, שבסיסה בישראל, מעלה מופעים חדשניים של הצגות תיאטרון רחוב כבר למעלה מ-30 שנה, תוך התמקדות בהופעות מדהימות ומושכות מבחינה ויזואלית הפונות לקהל רחב. המופעים שלהם משלבים אלמנטים של ליצנות, פנטומימה, אקרובטיקה ועוד, ויוצרים חוויה ייחודית ושובת לב.

מופעים זוכי פרסים נבחרים

 אחת ההצגות שתיאטרון אורתו-דה מטיילת איתה בימים אלה היא "מרק עוף" זוהי הופעה משפחתית על שני שפים שמנסים לבשל מרק עוף מול קהל, דבר שנראה פשוט למדי אבל מסתבר שהדברים לא ממש הולכים כמתוכנן כאשר לעוף יש רעיונות אחרים. המופע הזה מתואר כמרק משובח של ליצנות מודרנית, תיאטרון חזותי בסגנון "קריקטורות" וקילוגרמים של הומור. זה בטוח יהיה להיט עבור הילדים וגם עבורכם המבוגרים.

מופע נוסף של תיאטרון אורתו-דה שבטוח ישמח את הקהל הוא "ספיקלס" היא חוויה ויזואלית מהפנטת ומענגת. המופע מבוצע על ידי דניאל זפרני, אחד הפנטומימאים המוכשרים בעולם וזוכה בפרסים בין-לאומיים יוקרתיים. "כתמים" היא קומדיה פואטית ואנושית, נטולת דיבור, על התחנות בחייו של אדם במאבקו נגד גורלו ונגד איתני הטבע. זהו מיצג יפהפה ומרגש שמציג את כוחו של הפנטומימה כצורת אמנות מיטבית.

אורתו-דה זכתה גם בפרסים רבים על מופעיהם לאורך השנים, ביניהם פרס עיצוב התאורה על ההצגה "אי שפיות" ב-2016, פרס קיפוד הזהב על עיבוד ההצגה "המשרתים" בשנת – 2015 והפרס על שלמות ביצירה בפסטיבל PUF Pula Croatia  למחזה "אבנים"ב-2008 .

אורתו-דה לא רק מופיעים עם מופעי הרחוב שלהם, הם עוסקים גם בניהול אמנותי של פסטיבלים בין-לאומיים למופעי רחוב משנת 2004 ו משנת 2013 ואילך הם אחראים על הניהול האמנותי של מתחם הרחוב הבין-לאומי של פסטיבל חיפה להצגות ילדים, הכולל כעשרים פרויקטים מעשר מדינות כל שנה.

הם גם היו מעורבים בניהול האמנותי של כל מתחם תיאטרון הרחוב בפסטיבל עכו בשנים 2009-2007 חוויות אלו העניקו להם פרספקטיבה ייחודית על עולם הצגות תיאטרון רחוב ואפשרו להם לשתף פעולה עם אמנים מוכשרים נוספים מישראל ומרחבי העולם.

אם אתם מחפשים הצגת תיאטרון רחוב קצת דרמטית יותר, אז אולי "מעגל הגיר" היא בשבילכם. זהו מחזה קלאסי אשר עובד לתיאטרון רחוב בהפקה פתוחה מאת אברהם דנה, אבי תיאטרון הרחוב הישראלי. המחזה הוא פרשנות פרועה לדימוי המשפט במחזה "מעגל הגיר הקווקזי" של ברכט. ההופעה כוללת כלונסאות גבוהות, מסכות, תחפושות מרהיבות ותנועה מחשמלת, כאשר השחקנים עורכים משפט פומבי כדי לקבוע מי שייך למי.

עם משתתפים כמו אשת מושל שברחה עם מיטב בגדיה ונטשה את תינוקה, ילדה שהצילה את התינוק וגידלה אותו בצל הסכנות הגדולות, שופט שיכור שמבקש שוחד בגלוי, עורך דין עצלני, עורך דין נאמן. חבר, ומאוהב שבור לב, ההצגה הזו מבטיחה להיות מרתקת, הזויה ומטורפת, אבסורדית ומרגשת.

ההיסטוריה של תיאטרון הרחוב

 להצגות תיאטרון רחוב יש היסטוריה ארוכה ועשירה, שראשיתה ביוון העתיקה שם זה היה אמצעי לסאטירה פוליטית ולפרשנות חברתית. עם זאת, רק בימי הביניים, תיאטרון הרחוב באמת התחיל להמריא, כאשר אמנים נודדים יצאו לרחובות כדי לבדר המונים עם האקרובטיקה, המוזיקה והדרמה שלהם.

לאורך מאות השנים, תיאטרון הרחוב המשיך להתפתח, תוך הסתגלות לזמנים ולנסיבות המשתנות. בתקופות של אי שקט חברתי, תיאטרון רחוב שימש לא פעם ככלי רב עוצמה למחאה ואקטיביזם פוליטיים. לדוגמה, בתקופת התנועה לזכויות האזרח בארצות הברית, לתיאטרון הרחוב היה תפקיד חיוני בהעלאת המודעות והשראה לפעולה. אומנים העלו הופעות מאולתרות במרחבים ציבוריים, והפנו את תשומת הלב למאבק לשוויון גזעי ולצדק.

לתיאטרון הרחוב הייתה גם השפעה משמעותית על התרבות הפופולרית. שחקנים ומבצעים ידועים רבים התחילו בתיאטרון רחוב, כשהם משתמשים בו כנקודת פתיחה לקריירה שלהם. לדוגמה, צ'רלי צ'פלין החל את הקריירה שלו כשחקן רחוב, וחלק מדמותו האייקוניות פותחו לראשונה ברחובות לונדון.

כיום, תיאטרון רחוב ממשיך להיות צורת אמנות תוססת ודינמית, ממנה נהנים אנשים מכל הגילאים והרקעים. מהצגות בקנה מידה קטן בפארקים מקומיים ובמרכזים קהילתיים ועד להפקות בקנה מידה גדול בערים גדולות ברחבי העולם, תיאטרון הרחוב ממשיך לרתק את הקהל עם האנרגיה, היצירתיות והחדשנות שלו.

במובנים רבים, תיאטרון רחוב חשוב כעת יותר מאי פעם. בעולם שבו אנו לעתים קרובות מבודדים ומנותקים זה מזה, תיאטרון רחוב מספק הזדמנות חיונית לאנשים להתכנס ולהתחבר בחוויה משותפת של שמחה, צחוק ויצירתיות. בין שמדובר בקבוצת חברים שנהנית מהופעה בפארק מקומי או במשפחה שהתאספה יחד כדי לצפות במופע תיאטרון רחוב בעיר מרכזית, לתיאטרון רחוב יש את הכוח לקרב אנשים וליצור תחושת קהילה.

תיאטרון הוא אחת מצורות האמנות העתיקות ביותר, שראשיתה ביוון העתיקה ורומא. התיאטרון מאפשר לנו לחקור רגשות וחוויות אנושיות מורכבות דרך עדשת הסיפור.

ניתן להעלות תיאטרון במגוון רחב של סגנונות, כולל דרמה, קומדיה, מחזות זמר ועוד.

תיאטרון הוא צורת אמנות שיתופית, הדורשת כישרונות של שחקנים, מחזאים, במאים, מעצבים ואנשי צוות טכניים כדי להחיות את ההפקה.