הצגה – אבנים לזכר השואה

האו"ם הכריז על תאריך 27 בינואר כיום השואה הבינלאומי וזאת כיוון שזהו התאריך שבו חיילי צבא האדום נכנסו למחנה אושוויץ ונחשפו לכל הזוועות שהתרחשו שם. ההחלטה של האו"ם על כך היא צעד גדול בהכרה של כל העולם בנושא השואה, לאור ההכחשות מכל עבר.

הסמלים של יום השואה הבינלאומי

אחד הסמלים הזכורים של יום השואה הבינלאומי, הוא האנדרטה הייחודית של מורדי הגיטאות הבנויה מאבני שחם ייחודיות. קיימות שתי אנדרטאות זהות מסוג זה, אחת מוצבת במוזיאון יד ושם בירושלים והשנייה על חורבות גטו וורשה בפולין. כל מי שמביט באנדרטה זו יכול לדמיין אילו אירועים מזעזעים התרחשו במחנות הריכוז שהקימו הנאצים במלחמת העולם השנייה, עד שהצבא האדום הפסיק את פעילותם הנוראה.

הצגה – אבנים לזכר יום השואה הבינלאומי

שחקני תיאטרון אורותו – דה, מעלים על הבמה הצגה מצמררת העוסקת בכל מה שקרה בשנים הללו המשפחות שנעלמו, הזוועות וכל הסיפורים הקשים שבני המשפחה שניצלו, נשאו על כתפיהם לאורך שנים רבות.

את הצגת "אבנים" מציגים השחקנים בכל שנה בתאריך של יום השואה הבינלאומי כדי לזכור ולא לשכוח. השחקנים יוצרים הנפשה לדמויות השונות ואף מעניקים אינטרפרטציה לנאומו המפורסם של היטלר וזאת כדי להדגיש אמירות מסוימות שהן היו המוטו שלו.

שחקני תיאטרון אורותו – דה, מצליחים להעביר את המסרים באופן חד וחלק. בהצגה זו אין צורך לדבר וגם אם הקהל אינו מבין את השפה, הוא יבין היטב את כל מה שאומרים ומתכוונים השחקנים להביע וזאת בזכות התנועות שהופכות להיות מוחשיות ומובנות גם ללא הבנת השפה.

הכרה ביום השואה הבינלאומי

עד לפני כמה שנים יום השואה והגבורה צוין בעיקר בישראל. אך לאור המועקה הגדולה בנושא זה בקרב היהודים בכל העולם, התבקש האו"ם לקבל החלטה ולאשר כי יהיה תאריך ספציפי עבור יום השואה הבינלאומי וזאת כדי לציין את המחדל הנוראי, ביום אחד בכל העולם.

אחת המטרות של הכרה זו היא שתושבי כל העולם יבינו כי האו"ם בדק באופן מעמיק את נושא השואה על כל רבדיו ואם הוא אישר לציין זאת כיום זיכרון הרי שמדובר ביום חשוב מאין כמותו וכדי שהנושא יחלחל בקרב כל תושבי העולם ולא רק היהודים. המגמה היא שלאור ההכרה, קהל רב ישתכנע שאכן כל המידע הוא אמיתי ולכן יאמינו לכך. הם יבינו שמדובר בתוכנית הרסנית שגדעה את חייהם של שישה מיליון יהודים שנפטרו ובכך נקטעה השרשרת המשפחתית שלהם.

למאורעות השואה יש השלכות הרבות על נפשם של היהודים שחוו זאת, אלו שניצלו וגם כל דורות ההמשך אשר נחשפו התנהגותם המורכבת של ניצולי השואה במצבים שונים וזאת לאור הפחדים שליוו כל אחד מהם לאורך שנים רבות ועד מותם.

תיאטרון אורתו-דה בוחר לציין את יום השואה הבינלאומי ולערוך טקס מיוחד בצוותא תל אביב מתוך מחשבה שיום זה חשוב באותה מידה ואולי אפילו יותר מיום השואה הישראלי בהיותו יום בינלאומי בו כל מדינה מוסרית מצווה ליזכור את העוול של הרייך השלישי אל מול העם היהודי כדי להוות תמרור אזהרה לכיעור האנושי שעלול להתפרץ בתנאים מסויימים.
בטקס השואה הבינלאומי שיתקיים בצוותא ב-27.1.22 תפיח קבוצת אורתו-דה באנדרטת מורדי הגטאות אותה פיסל התן רפופורט חיים חדשים כדי להיישיר מבט אל עייני האנשים ואל ההווה ההזוי בו אנו נמצאים.

אם ההצגה אבנים של תיאטרון אורותו-דה מסקרנת אתכם, אתם מוזמנים לרכוש כרטיסים להצגה הבאה שתתקיים ביום השואה הבינלאומי, 27.1.2022 באולם צוותא בתל-אביב.