גלה סוגים שונים של הצגות תיאטרון רחוב

לא כולם יכולים להרשות לעצמם לקנות כרטיס לתיאטרון לראות הצגה, ובטח לא כמה כרטיסים לכל בני המשפחה. תיאטרון רחוב הוא תיאטרון שמאפשר לכולם לצפות בהצגה ללא עלות ולכן תומך בהנגשת התרבות לכל שכבות האוכלוסייה, במטרה ליצור אצלם חוויה חיובית ומהנה.

אתגרי תיאטרון רחוב

בהצגות תיאטרון רחוב אין במה ויש מרחב פיזי אחד בו נמצאים השחקנים והקהל ולכן מראש הקהל משתתף גם הוא כחלק מהמופע, רק שאין קהל ידוע מראש שקנה כרטיסים להצגה. השחקנים צריכים בעצמם לקבץ סביבם קהל ולהחליט מתי להתחיל במופע. המופע מתבצע לעיתים ללא אמצעי הגברה והשחקנים משתמשים בקולם כדי למשוך את הקהל המזדמן לבוא ולראות את ההצגה.

הם גם צריכים להיות מספיק מעניינים כדי שהקהל יגיב בצחוק ובמחיאות כפיים, מה שיגרום לעוד אנשים להתקרב ולראות את ההצגה, וגם לשמור על מתח וקידום התוכן כדי שאנשים יישארו עד סוף ההצגה ולא ילכו וימשיכו הלאה לעיסוקיהם, וזה אתגר גדול מאוד, הרבה מעבר להצגה בתיאטרון קונבנציונאלי.

CHOCOLITOS _-שוקוליטוס

סוגי הצגות תיאטרון רחוב

מופעים ברחוב של תיאטרון אורתו דה, כוללים אלמנטים שונים, לעיתים זו הצגה שלמה עם תוכן סיפורי ועלילה או מופע קרקס וג'אגלינג עם כדורים ואפילו לפידי אש. ישנם סוגים נוספים של הצגות תיאטרון רחוב כמו מופעי מוזיקה בהם השחקנים מנגנים בכלים שונים או מפעילים תיבת נגינה כמופע עצמאי או כמוזיקה שמלווה הצגה.

לעיתים נתקלים ברחוב בפסל אדם בתנוחה מעניינת ולפתע נבהלים כי הפסל זז או קורץ לנו, ומסתבר שזה בכלל שחקן בדמות פסל חי. זה מקובל מאוד באירועים חגיגיים או בפסטיבלים של הצגות. הילדים אוהבים מאוד להצטלם עם הפסל החי, ואז ההורים או הילדים מניחים כמה מטבעות בכובע שמונח על הרצפה למטרה זו. זהו אקט חינוכי שהוא חשוב ביותר החושף את הילדים בצורך להעניק תמורה נאה עבור הפעילות התרבותית של השחקנים.

הקהל כשותף בהצגה

ישנן הצגות שיכולות לעלות גם באולמות קטנים אבל מועלות ברחוב כדי להיחשף לקהל רחב יותר. יש גם הצגות שמיועדות מראש להופעה ברחוב ומבוססות על האינטראקציה של השחקנים עם הקהל, ובהן התוכן משתנה על פי תגובות הקהל ורמת שיתוף הפעולה שמקבלים. בפסטיבלים עולמיים מקובלות גם הצגות רחוב בפנטומימה שהיא שפה אוניברסלית ולכן מצליחה לגרור תגובות חיוביות, צחוק ושמחה בכל מקום בעולם. כך אנשים מכל רחבי תבל נהנים מתיאטרון שהתוכן שלו מובן לחלוטין גם כאשר לא מבינים את השפה המדוברת במדינה זו.

פסטיבלים

בעולם ישנם פסטיבלים רבים של הצגות תיאטרון רחוב שאליהם מגיעות קבוצות תיאטרון מארצות שונות כולל תיאטרון אורתו דה מישראל וגם לישראל מגיעות קבוצות בינלאומיות. כך אפשר לחוות סגנונות שונים, לראות מה העקרונות הדומים בכל הצגות הרחוב וגם את המאפיינים הייחודים של כל מדינה. גם בישראל מתקיים פסטיבל עכו וגם פסטיבל הצגות ילדים שנתי בחיפה ויש בו מתחם ייעודי של הצגות תיאטרון רחוב המנוהל על ידי תיאטרון אורתו-דה.

כדאי לכם לבדוק מתי מתקיים הפסטיבל הקרוב להצגות הילדים, לבחור מופע של תיאטרון אורתו-דה ולקחת את הילדים לחוות משהו חדש מחוץ למסכי המחשב, אין ספק שהם יגלו עולם מצחיק ומלא דמיון וירצו ללכת להצגות תיאטרון רחוב שוב ושוב.