במאי תיאטרון

במאי תיאטרון הוא אחד התפקידים החשובים ביותר בכל תיאטרון ולכן קיימת חשיבות רבה לבחירת במאי מוכשר ומיומן לכל אחת מההצגות שהתיאטרון מתכוון להעלות על הבמות.

בחירה של הצגת תיאטרון

המנהלים המקצועיים של התיאטרון בוחרים בכל שנה את רפרטואר ההצגות לשנה הבאה. יש מתוך ההצגות שנבחרו הצגות שהן חדשות לחלוטין ואחרות שהן הצגות מוכרות אשר מבוססות על ספר או על תסריט מוכר, כיוון שהתיאטרון כבר הציג הצגה זו בעבר. הן אם מדובר בהצגה חדשה או בהעלאה מחודשת של הצגה שהייתה הצלחה גדולה, בוחרים במאי תיאטרון אשר מתאים לכל אחת מההצגות הללו על פי סוג ההתמחות שלו.

המטרה של תיאטרון אורתו-דה, היא לסחוף אנשים שיגיעו לבית התיאטרון, שהם ייהנו לשבת על המושבים ויחכו בכיליון עיניים לתחילתה של ההצגה. הן אם מדובר בקומדיה, דרמה, מחזמר או כל סוג אחר של הצגה, במאי תיאטרון דואג שתהיה זו הצגה מאד מקצועית כדי שהקהל ייהנה משעה של איכות ונחת.

הכנת ההצגה החדשה

לאחר בחירתו של הבמאי, הוא מקבל את התסריט ובהתאם לדמויות השונות בהצגה, הוא בוחן כמה שחקנים לכל אחד מהתפקידים. במהלך המבחנים הוא נותן לכל אחד מהשחקנים להקריא קטע מתוך התסריט, כדי לבחור מי מהם יהיה המתאים ביותר לכל אחד מהתפקידים. כך נבחנים שחקנים מבוגרים, צעירים, ילדים וגם רקדנים על פי הצורך.

יש מקרים שבהם הבחירה היא קלה כי יש שחקן שאמור להיות השחקן הראשי או השחקן המשני שביצע את העבודה כראוי ולכן הוא נבחר לתפקיד ויש מקרים שבהם במאי תיאטרון של אורתו-דה מתלבט בין שני שחקנים ובסופו של דבר לאחר מבחן נוסף מתקבלת ההחלטה.

חזרות להצגה

בשלב זה כל אחד מהשחקנים מקבל תסריט ומתחיל ללמוד בביתו את הקטעים בעל פה. לאחר כמה ימים מתכנסים כל שחקני ההצגה החדשה של תיאטרון אורתו-דה ובמאי תיאטרון מסביר לכל אחד מהשחקנים את תפקידו, מה תהיה צורת ההתנהלות של הדמות שאותה הוא מגלם.

אם יהיה זה אדם שילך בצורה מצחיקה ולכן כולם יצחקו עליו, או ילד שהחברים יטילו עליו חרם, אדם מבוגר שמוכר את מרכולתו בשוק, נהג משאית ואופציות רבות של תפקידים נוספים על פי התוכן של ההצגה. הבמאי הוא זה שנותן את הטון, מתווה את הדרך ומסביר לכל שחקן מהו המסר שהוא אמור לשדר וכיצד לבצע זאת.

הקהל הסקרן רוצה לראות דברים חדשים, במיוחד אם מדובר בהצגה שעולה שוב על הבמה, המגמה של במאי תיאטרון היא להראות את הדברים מזווית ראייה שונה וכך גם הקהל ייהנה מתפיסת העולם החדשה שיוביל הבמאי.

שביעות הרצון של הקהל

כאשר הקהל מקשיב בקשב רב לכל מה שקורה על הבמה, מביט בעניין רב על הבמה המסתובבת, על התפאורה המרתקת והנראות של השחקנים, ההצגה לבטח מעניינת אותו. מחיאות הכפיים בתום המחצית וגם בסוף ההצגה מעידים יותר מהכול עד כמה הוא מרוצה מההצגה המעולה.