אורתו דה תיאטרון מציג הצגות זוכות פרסים לכל המשפחה

תיאטרון אורתו דה היא קבוצת תיאטרון מובילה הפועלת בישראל ובעולם וידועה בהפקת הצגות איכותיות המושכות קהל בכל הגילאים. עם היסטוריה של למעלה מ-30 שנה. הקבוצה בנתה לעצמה מוניטין בזכות סטנדרט גבוה של הפקות חדשניות ומלאות דמיון המשלבות מגוון ז'אנרים, מפנטומימה ועד לתיאטרון חזותי ותיאטרון רחוב. תיאטרון אורתו-דה זכה במהלך השנים בהכרה על פועלם בעולם התיאטרון. המופעים שלהם זכו להכרה ארצית ובין-לאומית, והם זכו בפרסים רבים ברחבי העולם על תרומתם לאמנות.

בואו נסתכל מקרוב על כמה מהפרסים שבהם הקבוצה זכתה ועל חלק מההצגות אשר זיכו אותן בפרסים אלו.

פרסים מקומיים ובין לאומיים

קבוצת תיאטרון אורתו-דה זכתה בפרסים יוקרתיים רבים על מחזותיהם החדשניים ומעוררי המחשבה. בשנת 2016 הוענק להם פרס עיצוב התאורה על ההצגה "אי שפיות", ובשנת 2015 הם זכו בפרס קיפוד הזהב על העיבוד של ”המשרתים" בפעם השנייה אחרי שב2008 זכו בו עבור עיצוב תפאורה. כמו כן, סרטם "בשולים", המתעד את תהליכי ההפקה של המופע שלהם "אבנים", זכה בפרס הסרט התיעודי הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים האמנותיים "אפוס" בשנת 2015.

אחת ההפקות המוערכות ביותר שלהם היא "אבנים" אשר קיבלה כמה פרסים בשנת 2010 כולל ההצגה הבינתחומית של השנה, הכוריאוגרפיה הטובה ביותר, עיצוב אביזרים והתאורה הטובה ביותר. ההצגה זכתה גם בפרס על שלמות ביצירה בפסטיבל PUF 2008 פולה קרואטיה.

"אבנים" נבחרה לאחת מעשרת המופעים הטובים בעולם בפסטיבל ווטספליין בגרמניה בשנת 2007, באותה שנה ״אבנים״ גם זכתה בפסטיבל Ciudad Rodrigo בפרס בחירת הוועדה.
יצירה זו הוצגה מלבד בישראל גם במדינות אירופה: בלגיה, הולנד, גרמניה, פורטוגל, ספרד, קרואטיה, רוסיה, אנגליה, לוקסמבורג, נורבגיה ואיטליה, במדינות אמריקה: ארצות הברית, ברזיל, ובמדינות אסיה: הונג קונג, תאילנד ומיאנמר. ההצגה הוצגה גם במעמד שגרירים, ראשי ערים ונבחרי ציבור בארץ ובעולם.

בין הצגות זוכות פרסים אפשר למנות גם את ההצגה שלהם "מטרבין" אשר קיבלה את פרס המופע הטוב ביותר בפסטיבל עכו ב-1999, ונבחרה לייצג את ישראל בתמיכת משרד החוץ בפסטיבלים בצרפת, קרואטיה וסלובניה. ההפקה שלהם "משתתפת" זכתה בפרס ההצגה הטובה ביותר בפסטיבל הבין-לאומי לתיאטרון רחוב בבת ים בשנת 1999.

פרסים אלו הם עדות לכישרון וליצירתיות של קבוצת תיאטרון אורתו-דה, ולמחויבותם להפקת הצגות מקוריות ושובות לב המרתקות את הקהל ומרחיבות את גבולות התיאטרון.

המסירות של תיאטרון אורתו-דה למצוינות וחדשנות בתיאטרון הביאה אותם גם להשתתף בפסטיבלים ובאירועים ברחבי העולם. הם הופיעו בפסטיבלים גדולים במדינות כמו גרמניה, איטליה, פורטוגל, ספרד, והביאו איתם את סגנון התיאטרון הייחודי שלהם לקהל ברחבי העולם.

תמונה מתוך הצגת ילדים "בייביז"

הצגות נבחרות

 מרק עוף

אחת ההצגות הפופולריות ביותר בהפקת אורתו דה תיאטרון היא "מרק עוף" ההפקה הייחודית הזו היא מרק לוהט של תיאטרון חזותי, תנועה נהדרת על הבמה ועל הקילוגרמים של הומור. ההצגה מספרת את סיפורם של שני שפים מפורסמים שמנסים לבשל מרק עוף לעיני הקהל, רק כדי לגלות שלעוף, ששמו פולקה, יש תוכניות אחרות. המופע הוא דוגמה מצוינת לליצנות מודרנית, המוצגת בסגנון "אנימציה" ופונה לקהל מכל הגילאים.

ספיקלס

חוויה ויזואלית מבריקה של אחד הפנטומימאים הטובים בעולם ואחד משלנו – דניאל זפרני. זפרני הוא פנטומימאי מוכשר שזכה במספר רב של פרסים בין-לאומיים יוקרתיים, ועובד עם קבוצת אורתו דה תיאטרון כבר שנים רבות.

"ספיקלס" היא קומדיה פואטית ואנושית, נטולת דיבור, החוקרת את התחנות בחייו של האדם במאבקו בגורלו ובאיתני הטבע. המופע מעלה שאלות לגבי מה קורה לאדם כשהוא נתקל באדמה שפתאום רועדת מתחת לרגליו ובכוח המשיכה, ומה סוערת יותר? הרוח בחוץ או הנשמה בפנים? כל השאלות הגדולות הללו על חיינו נענות בלי שנאמרת מילה אחת.

אבנים

"אבנים" הוא מופע עוצר נשימה בהפקת אורתו דה תיאטרון שזכה בתואר אחת מעשרת ההצגות הטובות בעולם". המופע הוא מסע פיוטי, קומי-טרגי בהשראת הפסל 'מורדי הגטאות' של נתן רפופורט, המגולל את סיפור ניצחון הרוח. שישה אמנים מעצבים בגופם את פסל מורדי הגטו ומפיחים בו חיים באמצעות דימויים ויזואליים, תנועה וירטואוזית ופסקול ייחודי.

הצגה זו הוצגה יותר מ – 700 פעמים בפסטיבלים ובתיאטראות ברחבי העולם, כולל בגרמניה, צרפת וישראל, וזכתה בפרסים רבים.

בייביז

"בייביז" היא מצגת ויזואלית מהפנטת ומענגת המספרת את סיפורם של שלושה תינוקות ענקיים שעדיין לא למדו ללכת, ובסתר הם בורחים מהלול ויוצאים אל העולם החיצון. המופע הוצג בפסטיבלים ובתיאטראות ברחבי העולם, כולל בישראל.

 

ניהול אומנותי של פסטיבלים בין לאומיים 

קבוצת תיאטרון אורתו-דה ידועה לא רק תורמים רבות בנושא ניהול אמנותי של פסטיבלים בין-לאומיים. החל בשנת 2004 הם מנהלים את מתחם הרחוב של פסטיבל חיפה הבין-לאומי להצגות ילדים הכולל כעשרים פרויקטים אשר נבחרים מעשר מדינות מדי שנה.

בנוסף לכך, בשנים 2007 ו – 2009 הם היו אחראים גם על הניהול האמנותי של כל מתחם תיאטרון הרחוב בפסטיבל עכו. עם הניסיון הרב שלהם בניהול פסטיבלים בין-לאומיים, הם הצליחו לספק פלטפורמה לאמנים וקבוצות רבות מרחבי העולם כדי להציג את כישרונותיהם בפני קהל עולמי. זה לא רק הרחיב את אופקי הפסטיבל אלא גם יצר חילופי תרבות המקדמים גיוון והבנה.

קבוצת התיאטרון אורתו דה ממשיכה להרשים את הקהל עם ההפקות עטורות הפרסים שלה המציגות מגוון של נושאים, רגשות וסגנונות. מסירותם להפקת תיאטרון מקורי, חדשני ומעורר השראה ניכרת בכל הצגה שלהם, שהופכת לחוויית תיאטרון חדשנית ומרתקת לכל הגילאים.

עם ההפקות עטורות הפרסים שלהם והמחויבות לפרוץ את גבולות האמנות, אין זה פלא שהם ביססו את עצמם כקבוצה בולטת בעולם התיאטרון לא רק בישראל אלא ברחבי הגלובוס.